Lisasöök beebidele ehk suur intriigide tekitaja

Minu jaoks on väga müstiline see, kuidas suudavad täiskasvanud naised, kes peaksid justkui oma lastele olema eeskujuks, käituda tihti nagu algkooli õpilane. Ehk siis kui sa oled teistsugune või teistsuguse mõttemaailmaga, siis saad kõik kõõrdpilgud kohe endale ning satud põlualuseks.

Seekord siis sai see alguse teemast, et otsustasin oma Põnnile 3,5 kuuselt tutvustada lisatoite lisaks piimale. Lapsel jäi kõht tühjaks ja tegi mu elu siin juba omaette põrguks. Ei maganud, ainult jauras ja nõudis süüa. Peale lisa saamist on endine rõõmus rõõsa ja roosa laps tagasi, kes naeratab ja jutustab palju ja jorrab vaid mingi häda korral. Loomulikult julgesin ma sellest ka teistele pajatada ning soovitada, et kui laps ikka näljane siis tasub ju proovida tasapisi.

Aga loomulikult sellest arenes välja tõsine diskusioon, sest et arstide väitel ei tohiks enne neljandat elukuud lisa üldse anda ja soovitatakse üldse alates kuuendast elukuust. Ja vot raamatus kirjutatakse nii! Arste aga ei hakka ma selle koha pealt hetkel üldse kuulama, sest iga arst on niivõrd erineva arvamusega ja võta sa kinni kus on tõde. Ja loomulikult teen ma täiesti valesti, sest lisaks sellele, et lapsele LIIGA vara annan lisa, ma annan talle ka liiga palju. Ikka üks teelusikatäis heal juhul päevas ja ühte toitu nädal aega jutti, et näeks kas ikka tekitab vaevuseid. Halleluuja, ma näen neid vaevuseid ju kohe. Õun tekitas jubedaid gaase, need jäävad menüüst välja. (Paraku paljud püreed sisaldavad õuna, seega on valik poeletil kohe väiksem) ning banaan paneb kõhu kinni. Ma leian, et iga ema teab ise, mis on tema lapsele parim ja kui näha on, et vaevuseid ei teki ja seedimine korras ning laps ise magab paremini ja on õnnelikum, siis WHY NOT? Aga ohh ei, jutt on selline nagu oleksin vastsündinule kanakoiva pihku pistnud, et ta seda lutsida saaks.

Lisaks ei kipu inimesed aru saama, et RPA lapsed hakkavadki varem lisatoitu vajama, sest nad ei saa sellest piimast kõike kätte, mida vaja on. Rinnapiima lapsed jah tellivad selle tiheda rinnal istumise ja jauramisega see periood juurde aga kui RPA laps sööb 200ml piima ja on ikka näljase näoga, siis see pole enam normaalne ja tuleb juurde anda. Seda enam, et peale seda tahab ta jälle 1-2h pärast süüa. Olen mina väsinud ja õnnetu, on laps väsinud ja õnnetu ja on draamat kui palju selle tõttu.

Kui nii võtta, peaksime me täiskasvanud siis kõik puhta haiged ja nupust nikastanud olema, sest vanasti ei tehtud beebidele fäänsisid püreesid ja sõid lapsed seda sama toitu, mida vanemad ise. Kusjuures veel soola ja suhkruga! 

Aga ei, mõned pruugivad ikka väita, et lapsel on läheduse vajadus/imemis vajadus/gaasid/koolikud ja kõik muud hädad küljes ja ma ise olen lihtsalt nii loll ja ei tunne oma last üldse. Huvitav, et puder siis kõikide nende hädade vastu lapsel nii imelihtsalt aitab. Pole ema vajagi, kui kogu vajaliku läheduse vaid pudrust kätte saab! 

Kui mul on valida, kas hakkan paar nädalat varem lisatoitu lapsele tutvustama või lasen lapsel enda magu järjest rohkem selle piimaga välja venitada ja jaurata, siis ma valin igatahes esimese.

Minu soovitus igatahes värsketele emmedele on see, et ei tasu kunagi 100% raamatutarkuste või arsti sõnade järgi talitleda, vaid tuleb kuulata oma sisetunnet. Mitte ainult lisatoidu puhul vaid ka kõiges muus!

7 thoughts on “Lisasöök beebidele ehk suur intriigide tekitaja

 1. Muud pole midagi, aga lastearsti, toitumisspetsialistid, allergoloogid ja teadlased on siiski ühisel meele, et varajane kokkupuude ainetega, mis võivad tekitada allergiat reageerivad üle ja lapsest on tulevikus võimalik saada allergik, põdeda tsöliaaki, piimavalkude talimatus jne jne. See on nagu vene rulett siis, et kuidas organism reageerib, kas keerab vindi üle või mitte. Aga RPA on nii või teisiti võõras asi, et ega enam suurt vahet pole, seal on juba niipalju igast aineid…
  RP sisaldab probiootilised piimhappebakterid ja prebiootilised kiudained, mis toetava imiku veel nõrka immuunsüsteemi, kisaks Rinnapiimas olevad antikehad jne, aga kui RP ei saa, siis peaks olema just vähe ettevaatlikum. Aga eks seda saab 10-20 aastapärast öelda, või tegelikult ei saagi kunagi teada, et kui midagi on, siis millest.

  Üldiselt ollakse maailmas seisukohal, mida hiljem lapse mittearenenud soolestik puutub kokku erinevate ainetega, seda parem lapsele.

  Ja see, et vanasti me sõime kõike, et oleme nii tugevad ja toredad, ei vasta tõele, suurem osa inimesi on rikutud seedesüteemiga, täiskasvanutel on piimatalumatus jne, igast jamad jne võivad välja lüüa alles vanemas eas. Terved on tõesti vaid need inimesed, kes sõid oma kodutoitu mis sitapeal kasvas. Vaevalt meie oma lapsele nii puhast toitu saame aga pakkuda.

  • Minu arust on pigem piimatalumatused ning allergiad suuremas osas tänapäeva probleem. Kui võtan enda vanused noored, siis üldiselt on nad siiski märksa tugevamad ning tervemad kui näiteks praegused lasteaiaealised. Aga no tänapäeval on ka kõik muud asjad teisiti, mitte ainult toitumispool, nii et nõrgemad organismid on paratamatus. Juba raseduse ajal sööme me sisse palju sellist jama, mida 25 aastat tagasi toidust ikka nii kergelt ei leidnud.

   Samas lisatoiduga ongi täpselt see, et kui lapsel ikka kõht tühi siis peab lapsele süüa andma. Ei saa ajada näpuga järge ning näljas hoida, sest vot sellest ajast saadik on ok anda nüüd lisatoitu. Ja muidugi vahe on sees sellel ka, kes mida lapsele sisse söödab. Tuleb jälgida mis toiduained mis ajal sobivad. Meil saab poiss nüüd kuue kuuseks ja perearst käskis menüüsse lisada ka punase liha. RP muutub vastavalt lapse vajadustele aga RPA mitte, seega RPA lapsed vajavadki tihti varem lisatoitu kui RP lapsed, see on paratamatus. Loeb väga palju ka sünnikaal näiteks.

   Väga huvitav on see, et paljud kes ajavad näpuga järge, et issand püreesid ja seda on liiga vara anda, lasevad lastel rahus süüa magusaid küpsiseid ja lakkuda soolaseid krõpse. Alles oli üks ema, kes väristas jubedusest õlgu, et tema oma lapsele vett küll juua ei anna ja ikka ainult piim. Samas rääkis ausalt, kuidas ta laps krõpse ja küpsiseid kodus lakub, sest talle ju maitseb ja mis see siis ikka teeb. Minu arust mõjuvad just sellised asjad lapse soolestikule eriti halvasti, mitte beebi spetsiaalne puder või püree.

   Ja ei kasvatatud mind kodus sitapeal kasvatatud toiduga aga olen ometi täitsa terve ja tugev inimene. Suuremaid hädasid/haiguseid võin vast 1 käe näppudel kokku lugeda. Mina pigem seostaks neid tänapäeva nõrku organisme mitte niiväga toitumise vaid pigem üle ravimise/vaktsineerimisega. Aga see on juba hoopis teine teema.

   Minu seisukoht on aga siiski see, et liiga suurt kisa-kära tehakse lisatoiduga alustamise koha pealt. Niikaua kuni beebile söödetakse sobivat beebitoitu, mitte burgereid/kanakoibi/shokolaadi jms staffi, ei tohiks olla kellelgi kobisemist. Iga ema peaks teadma, mis on tema lapsele parem ning paljud alustavad varem just nimelt arsti soovitusel aga saavad ikkagi vastu päid ja jalgu. Noored emad peaksid rohkem aega oma beebile pühendama, mitte internetis teiste kallal kaagutama ja musterema mängima. :)

 2. Vaktsineerimisest nii palju et 20-40 aastased on saanud just hulle mürgiseid vaktsiine, tänapäeva vaktsiinid on palju ohutumad.

  Ja kui laps saab RP ja RPA siis januks ikka vett, see lehmapiim polegi tea mis hea asi ka lapsele. Paljud üldse väldivad, sest ka kaseiin on ikka tänapäeval suur probleem. Mida hiljem seda parem.

  Aga kui lapsel on nälg, siis peaks saama pigem rohkem oma põhitoitu, mis on RPA või RP. Kui vaadata loomasid, siis nemad saavad valida looduses, millal nad lähevad lisatoidupeale. Lapsed eriti valida ei saa, topitakse suhu, kui nad tegelikult pole selleks veel valmis. Pealevaadates ju me aru ei saa.

  Mõni arvab, et liha peaks ka andma alles siis, kui hambad suus, kõlab ju normaalselt. 100000 aastat on inimkond nii välja arenenud, et laps saab seni rinnapiima, kuni hambad endal suus, et saab närima hakata. Nüüd viimane 100 aastat on leiutatud välja RPA ja lisatoit. Eks näis, mis nii saama hakkab. Öeldakse, et laps ei saa rauda, rauapuudus jne. Samas jah, RPA on nagu on, midagi loodusliku seal pole ju, et siis polegi eriti enam vahet.

  • Pole nii mürgised need tänapäeva vaktsiinid aga kuna neid on niivõrd palju siis on sellevõrra ikka hullemad. Pealegi pooled on küll ajuvabad vaktsiinid aga no see on juba iga inimese enda otsustada, kes laseb teha ja kes mitte.

   Keegi polegi tahtnud lapsele lehmapiima joota. Lihtsalt mõne arust ei ole normaalne lapsele vett ka anda. Isegi, kui perearst on soovitanud kõhukinnisuse korral vett anda siis mõni laidab selle mõtte maha. Lehmapiima joomiseni on aega veel maa ja ilm.

   No kui laps 24/7 ainult pudeliotsas on siis see pole enam normaalne ning vajab muud lisaks. Nii ei saa ei laps ega ema normaalselt elada. Laps vajab und hädasti arenemiseks aga tühja kõhuga nad ei maga, või mis. Ja liiga suure koguse RPA-ga veniv magu lihtsalt välja. Sellel pole enam vahet, kas laps saab 3,5 kuuselt nüüd natuke lisatoitu või 4 kuuselt. Kui ikka seedimine ei kannata siis seda on kohe näha. Kui arst ütleb, et on ok siis on ok selles osas.

   Kui RP-d ei ole siis RPA on ju ainus lahendus. Ega parem pole keefiri peal last üles kasvatada, kuigi osad on sunnitud sedagi tegema, kui RPA ei sobi. Mul käskis ka perearst poole aastaselt liha menüüsse võtta, et rauapuudust ei tekiks. RPA-st ei saa kõike mis RP-st, see on paratamatus.

 3. Väga hea jutt! Ühes foorumis lahvatas hiljaaegu just samuti kisa beebi lisatoidu osas. Püha taevas, aga no tõesti võiks seda asja veidi rahulikumalt võtta. Kui mina proovin üht toiduainet, siis see ju ei tähenda seda, et teine peaks samuti tegema. Pealegi mina usun üldse lapsekasvatamise osas vanemaid inimesi, kes on juba üles kasvatanud 2-3 last. Üheks heaks näiteks on minu suure teadmistepagasiga ema, kes terve elu meditsiinivaldkonnas töötanud. Kasvasin ise juues-süües täiesti tavalist toitu ja olen kogu elu terve olnud. Ka minu pisike põnn saab 4ndast elukuust alates lisatoitu ning nüüdseks juba (kuigi pole aastat täis) vahest lõunasöögi kõrvale täispiima/keefiri. Ta on täiesti terve, allergiaid pole. Usun ka, et tänapäeval tekivadki allergiad ja muud jamad pigem sellest, et lapsi hoitakse nagu vati sees – ei pakuta neile tavalist sööki, jooki, isegi ostetakse kiiver, et kaitsta beebi pead kukkumismuhkude eest. Ma ei tea, aga minu arust on see lihtsalt kurb. Tore oli lugeda seda artiklit, sest äratundmisrõõmu oli palju. Julgustan ka emasid mitte näpuga raamatutes järge ajama. Küsige nõu vanematelt asjatundjatelt ja käituge nii, kuis teile õige tundub.

  • Minu 10,5 kuune poiss joob ka hea isuga tavalist piima. Sööb jäätist ja jogurtit koos minuga. Õhtusöök on tihti meiega ühine. Kõik läheb hästi peale. Olgu selleks siis kartul ja maksakaste, kartulipuder, kartuli-lõhe vorm, makaronid viineritega või mingisugune salat. Aastaselt tahaks ta enamvähem kodutoidule ära saada ja praegu on juba viimane aeg seega teda harjutama hakata. Laps on terve nagu purikas, allergiavaba ja õnnelik. :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s