Beebiasjade nimekiri + haiglakott

Mõtlesin kirja panna raseduse ajal enda tehtud beebiasjade nimekirja ning haiglakoti sisu. St mis sai kirja pandud teiste nimekirjade põhjal, sest endal ju kogemust tõesti veel ei olnud. Praeguseks kui laps on juba 8,5 kuune, saan juba nimekirja lisada enda kommentaarid ning kogemused kõige sellega.

Transport:

Vanker – Tänapäeval on valik väga suur ning leidub midagi igale maitsele. Tasub enne ostmist paika panna endale sobilikud omadused ning nende järgi teha otsus. Meie jaoks oli väga oluline suurte rataste olemasolu ning väga hea vedrustus näiteks, sest maal ei ole teed just eriti siledad ning tuleb arvestada ka lumehangedes möllamisega. Kindlasti oleneb ka sellest, mis aastaajal beebi sünnib. Lisaks oli minu soov leida vanker, mille korv on piisavalt suur, et laps vajadusel kevadeni saaks seal hakkama ja külmal ajal käruossa ei peaks ümber kolima. Välimuse poolest meeldisid mulle rohkem sellised klassikalised korviga vankrid ning valituks osutus meil Tako Acoustic nahast versioon. Kreemikat tooni aga nahka ülilihtne lapiga puhastada, seega ei ole määrdumisega eriti probleeme. Leian, et otsus see kärukomplekt (3in1) osta oli ainuõige, sest ma ei saaks rohkem rahul ollagi. Omalt poolt lisaks ka seda, et juhul kui just ei pea süles vankrit viiendale korrusele tassima kogu aeg siis soovitan vaadata pigem suuremaid ja raskemaid vankreid. Kui meil avarii oli, siis vankri raskus hoidis ära suurema õnnetuse juhtumise. St oleks vanker kergem olnud, oleks ta olnud auto ees külili ning beebi autoteel.
Turvahäll Meile piisas täiesti 3in1 komplektis olevast turvahällist. Kuna me vb 1x nädalas sõidame autoga ning turvahälli nii tihedalt ei kasuta, ei näinud vajadust osta ka mingit ekstrakallist turvahälli. Ainus kriteerium oli see, et turvahäll peab olema uus. Või äärmisel juhul enda lähedase kasutusest tulnud, et olen veendunud selle seisukorras. Siiamaani on väga super olnud. Laps mahtus sisse ära nii talvekombe kui kõige muuga ning tunneb ennast seal suurepäraselt. Eks see tuleb valida igal ühel enda soovide järgi. Omalt poolt lisaksin, et arvestada võiks ka kaaluga, sest sa pead last autosse ning autost välja koos hälliga ilmselt tassima. Algselt mõtlesin korra ka Besafe turvahällile, kuid kuna see kaalus 7kg, langes see valikust kohe välja. 16-17kg hetkel käe otsas tassida poleks olnud kõige toredam ülesanne.
Beebitarvete kott – Tavaliselt on enamustes vankrikomplektis olemas. Kui ei ole, siis vaadata mahukam kott, kuhu mahuks ära kindlasti vahetusriided, mähkmed ning muu vajalik kraam. Mugavam, kui enda käekotti kõik ära mahutada.
Vihmakile – Tavaliselt on vankrikomplektis olemas.
Putukavõrk – Suveõhtutel kindlasti vajalik, eriti väljas pool linna.
Vankritekk – Sobib ka tavaline fliistekk vms, et külmema ilmaga lapsele peale panna vankris. Veelgi parem võimalus lasta kellelgi vankritekk ise valmistada katsikukingiks. Üks mure vähem :)
Kõhukott või kandelina – Alguses olin veendunud, et seda endale ei muretse. Kuulnud palju, kuidas hakkab seljale ning peale sünnitust niigi selg ju nõrk. Arvamus aga muutus, kui ootas ees reis inglismaale. Valisin välja endale mõnusa Chicco kõhukoti ning ei saaks ostuga rohkem rahul ollagi. Toetab selga väga mõnusalt ning üldiselt probleeme ei tekita. Ka laps ise on väga rahul oma kõhukotiga. Oleme kasutanud seda nii reisil kui ka näiteks Titanicu näitusel, kuhu oleks vankriga olnud ikka väga võimatu minna. Kusjuures enamus ajast laps magas südamerahus. Nii et kui on plaanis ka palju üritustel käia või reisida on kõhukott või kandelina (vastavalt siis kuidas kellelegi rohkem sobib) suurepärane abimees ning tasub kindlasti soetada. Küll aga pole vajadust muretseda seda enne beebi sündi. Võib lasta endale sobiva taas katsikukingiks tuua.
Lambanahk vankrisse – Aitab hästi temperatuuri hoida nii suvel kui talvel, lisaks on lisapehmendus vankris. Hiljem on võimalik ka kelgus näiteks kasutada. Nii et väga kasulik pikemas perspektiivis. Ps. Jällegi tasub mõelda sellele, et lasta see katsikukingitusena tuua.

Magamistuba :

Voodi – Tasub jällegi lähtuda enda vajadustest ning soovidest. Paljud soovivad alguses kasutada hoopiski hälli või vooditaskut. Mina soovisin osta voodi, millel saaks ühe külje eemaldada ning siis vastu enda voodit panna. Leidsin voodi, millel käibki üks külg ära ning nö laud vahele, et voodi ilusti püsiks koos. St voodit saab laps kasutada ka paari aastasena, sest külje saab eemaldada ning laps saab ennast suurena tunda. Kui on plaanis kasutada vooditaskut, on lihtsam ning odavam muretseda võrevoodi ning külg eemaldada ning panna vastu enda voodit. Laps on justkui külje all kuid siiski oma voodis. Mu 8,5 kuune magab siiani ilma ühe küljeta voodis minu külje all ja ei saaks rohkem rahul ollagi. Alguses kui vaja tihedalt sööta ja tegeleda oli väga suureks abimeheks, ei pidanud püsti kargama koguaeg ning laps oli silme all ning käeulatuses.
Madrats –
Peaks kindlasti uus olema, kasutatud on paras pisikupesa. Valikut on jällegi palju ja iga ema peab ise otsustama, milline see parim nüüd olla võiks tema lapsele. Meie valisime ergonoomilise madratsi, millel on sees ka 1 tatrakiht.
Baika tekk – Väga mõnus ja pehme lapsele. Üldiselt võiks erinevaid tekikesi (Vahet pole kas baika tekk või mõni fliistekike nt) olla mitmeid, sest need ikka määrduvad ning oksendatakse täis, seega on mugav neid pesta ja aina uus ja puhas asemele võtta.
Tekikott 2tk –
Kahest on esialgu küll. Arvestama peaks teki mõõtudega. Poest on raske saada tihti sobivat mõõtu. Meile õmbles lapse vanavanaema mitu voodipesukomplekti katsikukingituseks ette ära.
Voodilina 3tk – Vähemalt 3tk, sest ikka juhtub et laps oksendab nt lina täis või tuleb mähkme vahelt pissi või kaka välja. Peab olema võimalust vahetada. Soovituslikult võiks voodilina olla kummiga ning püsima ilusti ümber madratsi. Tavaline lina kipub kortsu minema, kui beebi aktiivsemaks muutub.
Kaitselina 2tk – Madratsile kaitselina, mis ei lase vedelikel madratsini jõuda. St üks pool pehme ja madratsipoole jääv pool on kilejas vms. Tõesti kasulik abimees, ei kujuta ette kui läbi vettinud see madrats oksest muidu oleks juba.
Voodipehmendus – Täiesti ebavajalik ning kallis asi. Ilus on see küll aga reaalselt väga kasulikku otstarvet sellel ei ole. Kui beebi ei näe, hakkab ta just pigem turnima, et näha. Ja turnides suudab ta ikka ennast ära lüüa. Pigem kujutab ohtu, kui korralikult voodi külge seotud pole.
Karusell – Paaril esimesel kuul päris kasulik asi, kui beebi juba silmadega asju jälgima hakkab. Lastele meeldib keerlevaid asju vaadata ning mahe muusika aitab neil tihti uinuda. Soe soovitus on patareidega töötav karusell, sest üles keeratavat on jube tüütu pidevalt üles keerata. Ei pea olema olemas enne beebi sündi. Võib lasta katsikukingiks tuua.
Kummut – Kasulik, kuid mitte kohustuslik. Lihtsam on, kui beebi asjad ning riided kõik ühes kohas koos on ning lihtne leida. Meie poisil oma kummut olemas ning kummutis parasjagu selles suuruses riided, mida ta hetkel kanda saab.  Ära jaotatud sahtlite vahel nii, et ühes püksid, teises tudukombed ja bodyd, kolmandas särgid ja pusad ja neljandas mütsid ja muu jama. Väga lihtne on kõike leida ning aegajalt siis vahetan suurused välja.
Mähkimisalus – Alguses väga kasulik asi, eriti kui asub kusagil kõrgemal. Hiljem, kui pole ohtu, et beebi iga kord sind täis laseb ning enda selg tugevam, võib mähkmeid vahetada juba seal, kus endal mugavam parasjagu on. Meie muretsesime vann-mähkimisaluse. Ehk siis jalgadel on vann ning selle peal mähkimisalus. Mähkimisalus tänu sellele väga heal kõrgusel ning poisil oli hea mähkmeid vahetada ilma seljavaludeta.
Mähkmed –
Kui ühekordsed mähkmed, siis võiks ca. 70tk nr 1 mähkmeid koju varuda. Suuri koguseid ei soovita sama marki võtta, sest beebile ei pruugi sobida (Mähkmelööve võib tekkida) ja pärast pole nendega midagi peale hakata. (Võib võtta erinevaid mähkmeid prooviks ja kõiki väike pakk. Siis on võimalus aru saada, millised mähkmed kõige paremini sobivad) Samas on tänapäeval ka pestavad mähkmed jälle moodi tulemas. Iga ühe enda asi, kas viitsitakse pesemisega mässata või mitte.
Niisked salvrätikud – Kodus saab ka kraani all pepu puhtaks pesta aga nt öösel on mugavam niiskete salvrättidega kiirelt puhastada ning kusagil käies samamoodi hea pepu puhtaks saada viisakalt. Brittoni omasid ei soovita, üksteise küljes kinni. Meil hetkel Pampersi niisked salvrätid ja sobivad beebile väga hästi. (Neid kasutati ka sünnitusmajas) Lisaks kõigele saab neid salvrätte kasutada erinevate pindade puhastamiseks ning näiteks lapse käte-jalgade puhastamiseks, kui ta ennast ära määrinud on. (Ala ajab õues peoga mulda suhu endale
Ühekordsed mähkimise aluslinad – Esiteks on pehmem ja soojem lapsel mähkimisalusel, kui aluslina all. Teiseks beebitarvete kotis võiks alati paar tk olla, sest avalikes kohtades oleks hea mähkimislauale lina alla panna. Mine sa tea, mida seal mähkimisalusel tehtud on ja mida sinna aetud, eriti puhtad need küll ei ole. Lisaks on hea lasta lapsel selle peal õhuvanne teha nii, et terve põrand või maailm pissist ei ujuks. Kasulik leiutis.
Tekk + padi – Saime kingituseks Wendre komplekti. Väga-väga mõnus komplekt!
Beebikiik/Lamamistool – Üle poole tunni korraga ei soovitata hoida. Meil on chicco Polly Swing Up beebikiik ja paremat leiutist on raske leida. Mingi periood ei olnud laps nõus mujal olema kui süles ja sellistel puhkudel aitas kiik hästi. Laps imetles rippuvaid elukaid ning tsillis kiigus ja mina sain wc-sse ning endale süüa teha vajadusel. Jällegi iga ema enda valik, mida ta paremaks peab. Kiik on suurem ja võtab rohkem ruumi tavaliselt aga on minu arust veidi asjalikum. Meie omal oli see lamamistooli värin ka olemas.
Tegelustekk – Võib mõtlema hakata, kui laps juba kusagil kuu vanune ning tunneb ümbritseva vastu rohkem huvi. Jällegi laps õpib omaette mängima ning asju vaatama. Seega kasulik leiutis. Tasub kaaluda jällegi katsikukingina toomist, kuna kohe peale sündi ei ole beebil seda kindlasti vaja.
Kõrinad – Alguses vaja ei ole, saab hiljem mõelda. Taas katsikukingitusteks sobivad!
Närimisrõngad –
Vajalikud hammaste tuleku ajaks, ehk enne sünnitust neid pole vajadust osta.
Imetuspadi – Hea abimees rinnaga imetamisel aga otsest vajadust ei ole. Saab hakkama ka tavaliste patjadega väga ilusti.
Magamiskott – Kui tuba on soe, on magamiskott hea lahendus beebile. Puudub võimalus tekk endale näo peale tõmmata ja ära lämbuda, või tekk maha ajada. Samas on keha ilusti soojas ning võimalus jalgadega siputada palju hing ihaldab. Kuigisaab ilusti hakkama ka tavaliste tekkidega. Magamiskott teeb lihtsalt elu veidi lihtsamaks.
Beebimonitor – Saab lapse eraldi teise tuppa magama panna ja kuuled, kui ärkab. Samamoodi võimalus laps välja magama panna (kui võimalik) ja ei pea kõrval passima. Tore asi aga meie oleme siiani täiesti ilma hakkama saanud ning saame ka edaspidi. Päeval on nagunii alati all korrusel minu juures maganud ning õues üksi on nüüdseks vaid paar korda maganud ning siis ka aken lahti, et kuuleks. Lihtsalt varem keeldus poiss seisvas vankris magamast. Kui on tegemist korteriga, saab väga edukalt ka ilma hakkama. Suure maja puhul tõesti keerulisem, kui laps näiteks üleval korrusel ning kahtled, kas kuuled last.

Vannituba:

Vann – Alguses enda jaoks mugavam, kui võimalik vann panna jalgadele või kusagile lauale. Hiljem, kui beebi aktiivsem on, võib vann juba ka maas asetseda. Meie ostsime vann-mähkimisaluse. Muidu kasulik aga meie jaoks suhteliselt kasutu. Mähkimislauda on vaja magamistoas ning vanni vannitoas. Trepist üles-alla vedada oleks mõlemat raske, seega seisabki vann all laual ning mähkimisalus hetkel magamistoas.
Vanniiste – Kui just pole vann juba beebisisuga. Vajalik selleks, et ei peaks ühe käega last hoidma vaid saaksid ilusti pesta.
Vannitermomeeter – Suhteliselt kasutu julla. Oleme seda kokku kasutanud vast 2 korda. Küünarnukiga annab väga ilusti vee temperatuuris veenduda. Esimesed korrad oli muidugi enda jaoks turvalisem, kui saime üle kraadida vee.
Vannilina kapuutsiga 2tk –
Kapuuts on mõnus, lapsel pea ning kõrvad soojas ilusti.
Rätikud 2tk –
Saab ka ilma edukalt.
Pesemiskinnas –
Pole oluline, sest beebit tuleks alguses pesta nagunii vaid puhta veega, kui ta just tõeline rokaööbik ei ole.. Sellisel juhul võib muidugi veidi pesuvahendit ka kasutada.
Vanniõli või pesemisgeel – Pesemisgeeliga pole kiiret, kuid vanniõli võib kasutada kui beebi nahk kestendama hakkab. Vanniõli asemel võib kasutada ka tavalist beebiõli. Pole vaja enne beebi sündi.
Vatitikud – Kõrvade ning voldivahede puhastamiseks
Vatipadjad – Silmade ning näopiirkonna puhastamiseks. Veel paremad on apteegis müüdavad väikesed marlilapikesed, sest ei aja niite ega vatitupse välja.
Beebikäärid – Väga vajalikud, sest beebi küüned kasvavad meeletu kiirusega. Beebikääridel on mõnus tömp ots, ehk siis julgem neid pisikesi küüsi lõigata ja pole hirmu last torgata.
Kamm ja juuksehari – Otseselt kiiret pole kuid kui beebil tuleb kõõm, on harjaga väga lihtne kõõma ära saada. Plus kui beebil parukas peas, võiks ju tema juukseid ka veidi kammida aegajalt.

Toitmine:

Lutipudel + lutipudeli lutt – Igaks juhuks võiks 1 lutipudel kodus olemas olla. Kasvõi vee jootmiseks. Või kui on vaja lisatoitu beebile anda. (Soovitan MAM lutipudelit. Lapse jaoks see lutt mugav ja endal väga mugav pesta, sest põhi käib alt ära (pole pudeliharjaga vaja mässatagi). All on õhuavad, seega laps ei saa nii palju õhtu sisse ahmida ja tekib vähem gaase.
Lapid piima pühkimiseks – Mugavamad on spetsiaalsed lapid aga asja ajavad ära ka näiteks väikesed käterätid, mis pole karvased. Beebidel ikka juhtub, et piima tuleb välja.
Pudelihari – Kui on MAM lutipudel, pole pudeliharja vajagi. Kui tegemist mõne teise pudeliga, millel raskem kätte saada, on hari vajalik, et pudel korralikult puhtaks saada.
Rinnapump
– Võiks kodus olemas olla. Hea võimalus nt valmis pumbata ja külmkappi panna, et saaksid ise kasvõi arstile ja kaasa saaks last kodus toita ning ei peaks kunstpiima andma. Samas kui rinnas piima palju ja laps niipalju ära ei söö, siis välja pumbates ei teki rinnapõletikku ka.
Lutt – Juhul kui lapsel imemisvajadus suur, siis kes jaksab teda koguaeg rinnal hoida. Meie puhul on väga kasulikuks osutunud. Praegu laps ise vaikselt võõrutab ennast sellest.
Lutikett – Võib jällegi lasta katsikukingiks kinkida sptetsiaalselt lapsele valmistatud keti. Kindlasti pole vaja enne lapse sündi.
Lutikarp –
MAM luttidel on karp näiteks kaasas. Hea abimees, et linna minnes teine lutt puhtal kujul kaasa võtta, juhul kui teine peaks maha kukkuma või päris ära kaduma.

Beebiapteek :

Paratcetamoli küünlad 80mg (roosa karp) – Palaviku alandamiseks
Humer – Nina puhastamiseks
D-vitamiin – Benu beebipakis olemas 1 pudel.
Saialille tinktuur (naba puhastamiseks) – Võimalik, et haiglast saab nabapuhastuspiirituse. Niiet ei tasu kiirustada selle ostmisega, vaid enne tasub uurida, mida haiglast saab. (ITK-st sain nabapiirituse igatahes kaasa ja ostma ei pidanud)
Digitaal termomeeter – Lutt-termomeeter on halb, tavaline digitaalne termomeeter on vajalik.
Beebikaal – Võimalusel hea, kui kodus olemas. Saab jälgida kas laps saab piisavalt süüa. Ning palju ta juurde võtab. Seda juhul, kui laps rinna toidul on. Paljudest kohtadest võimalik seda ka laenutada vajadusel, kui ei taha endale koju osta. Otseselt vajalik see aga ei ole.
Gaasirohi – Tuleb katsetada erinevaid. Meil Espumisan ei aidanud, parim abimees oli Infacol!
Sudocrem salv – Haudunud beebipepule.
Piimhappebakterid – Nt Gefilus on hea, sisaldab ka D-vitamiini ja ei pea seda eraldi juurde andma lapsele. Piimhappebakterid aga aitavad beebi seedimise korras hoida.
Paar pakki Smectat – kõhulahtisuse vastu.

Apteegikaubad võib osta vabalt alles peale sünnitusmajast koju tulemist. Osad asjad on olemas ka beebipakkides ning topelt pole mõtet asju muretseda.

Emale :

Purelani salv – Valusatele lõhkistele nibudele
Rinnapadjad – Rinnahoidja sisse, et riideid piimaga ära ei rikuks.
Nibukaitsmed –
Kui laps on rinna katki imenud või lihtsalt saab halvasti kätte, on see hea abimees imetamisel.
Imetamisrinnahoidja –
Tavalise rinnahoidjaga väga ebamugav beebit imetada. Küll aga peab see rinnahoidja ilusti rinda toetama.


Beebiriided :

Kojutoomisriided Need tuleb valida siis olenevalt, kas suve või talvebeebi. On müügil kohe spets kojutoomis komplekte aga võib ka ise kokku panna endale sobivatest riietest.


1 soojem jakk või kampsun + püksid
3 õhukest puuvillast mütsi
2 soojemat mütsi
3 paari sokke
1 paar paksemaid papusid + veel mõned papud
1 paar õhukesi kindaid
1 paar pakse kindaid
1 villane komplekt
Kombekas (Talvebeebile talvekombekas, soojema aja beebile kevad-sügis kombekas või õhuke fliiskombekas) Esimene kombekas võiks olla nr 56, et laps mahuks teiste riietega ilusti sisse aga väga ära ei upuks.

Nr 50.

2 tudukombet
2 lühikeste varrukatega body
2 pikkade varrukatega body
2 paari sipupükse
2 särki

Nr 56.

2 tudukombet
2 lühikeste varrukatega body
2 pikkade varrukatega body
2 paari sipupükse
2 särki

Nr. 62

3-4 tudukombet
3-4 lühikeste varrukatega body
3-4 pikkade varrukatega body
3-4 paari sipupükse või pükse
3-4 särki

Haiglakott :

Beebile :

Kojutoomiskomplekt (Müts,kindad,body,sokid, soojem komplekt body peale, kombekas)
Tekk
Turvahäll
(Selle võib keegi ka järele tuua, kui koju minek on)
Lutt + lutipudel
(Igaks juhuks)
Lisamähkmed + aluslinad + niisked salvrätid
(Igaks juhuks. Haiglas kindel arv mähkmeid ette nähtud aga kui lapsel tihedamalt vaja vahetada siis..)

Emmele:

Hommikumantel – Soovi korral saab ka haiglast.
Öösärk – Soovi korral saab ka haiglast.
Vahetusjalanõud või sussid – Mina sussiinimene pole ja võtsin kaasa hoopis paksud karvased sokid, väga mõnus oli olla.
Imetamisrinnahoidja + rinnapadjad + nibukaitse
Vahetusriided –
Võimalikult mugavad. Arvestada sellega, et kõht hell ja et rinnale kergelt ligi pääseks lapse söötmise ajaks.
Mitu paari mugavaid aluspükse
Sidemed
– Suure imavusega öösidemed. Haiglast saab ka paar tükki.

Tualetttarbed:

Juuksehari + patsikumm
Shampoon + duššigeel
Rätik + saunalina – Vähemalt ITK-s olid nii saunalina kui käterätik ka haigla poolt olemas, kuid teiste haiglate kohta ei tea.
Hambahari + hambapasta
Küünekäärid
Huulepalsam –
Sünnituse ajal hakkavad huuled väga kuivama.
Higipulk
Väike käsn –
Sünnituse ajal sellega tugiisikul hea otsaesist niisutada.

Muu :

Fotokas + laadja
Läpakas + laadja
Telefon + laadja (Tihti ajab asja ära ka vaid nutitelefon, siis ei pea läpakat ning fotokat kaasa tassimagi)
Dokument
Rasedakaart
Pastakas + märkmik –
Et üles märkida enda jaoks olulised sündimused või beebi andmed nt. Miks ka mitte sünnituse ajal teha märkmeid, et hiljem hea meenutada.
Teed, mahla + kõrs – Magusad joogid annavad energiat ja kõrrega on parem sünnituse ajal juua. (Mul oli veepudel selle nö spordipudeli korgiga, sellest oli ka hea juua)
Kuivatatud puuviljad, pähklid, banaanid. – Banaanid sisaldavad K-vitamiini ja annavad meeletult palju energiat. Näksimist selleks, et kui sünnitus pikk siis vastu pidada.

Tugiisikule :

Vahetusjalanõud
Vahetusriided
Näksimist
Saunalina + käterätt
Hambahari + hambapasta
Higipulk
Raamat – Vahepeal võib tugiisikul väga igav hakata sünnitamise ajal, kui naine parasjagu lähedust üldse ei talu. (Mina nt ei tahtnud üldse, et Kaido mind puudutaks. Tõi ainult vett mulle ja rääkis minuga vahepeal. Küll oli hea, et seal mingeid ajakirju oli, mida lapata sai)

Loodetavasti on kellelgi sellest nimekirjast ka kasu. :)

2 thoughts on “Beebiasjade nimekiri + haiglakott

  1. Pingback: Otsingusõnad |

  2. Pingback: Little Challenge |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s