Lasteaia mõjud?

Olen siin mõelnud ning arutanud ka mõne tuttavaga seda, kuidas lasteaed lastele mõjub. Ausalt öeldes ei julge ma Matut niipea lasteaeda küll panna peale seda.

Muidugi pani mind sellele mõtlema Matu sünnipäev ning üks külalistest. Pool aastat tagasi oli tegemist imearmsa neiuga, kes Matule kõik asjad kätte tõi ja mängis. Üritas kallistada ja musitada ja oli lihtsalt imetore. Ja nüüd, olles veidi aega lasteaias käinud, on tegemist väga keerulise lapsega. Kisub teistel asju käest, lükkab ja nügib. Tormab pikali maha ja kiusab. Üks teine külas olnud neiu oli veel mitu päeva kogu sellest trallist väga shokis, sest tema pole sellise kiusamisega harjunud. Nagu ta üritas kiikuda või hüppeloomaga hüpata või tõukeautole ligineda, oli see väike kiusuplika platsis ja lükkas kohe suure kisaga ta eest ära. Ma olin ise ka nõnda shokeeritud, et ei osanudki mingit seisukohta võtta. Lõpuks võttis isa lapse lihtsalt sülle ning hoidis kinni, et ta teistele liiga ei teeks.
Lõpuks jõudis muidugi mulle pärale, et ilmselt on ta lasteaias lihtsalt kiusuobjekt. Ehk teised on suuremad ning võimukamad ning kisuvad asju käest. Ja siin ta tundis, et on teistest suurem ning näitas oma võimu. Ehk siis laps ei ole reaalselt süüdi, et ta sellises olukorras on ja ei oskagi enam kuidagi olla. Küsisin ka teiselt naabrinaiselt, kuidas tema lapsel kohanemine läks ning kas selline periood oli. Aga kuna tema tüdruk on algusest peale ise väga võimukas ning kõva häälega olnud siis seda probleemi neil ei olnud. Küll aga tuleb mingi hetk hammustamisperiood, sest nad ei oska ennast lihtsalt muud moodi väljendada.

Ehk siis ilmselgelt on lasteaedades liiga vähe ning ülekoormatud kasvatajad, kes lihtsalt ei suudagi kogu aeg silma peal hoida. Lisaks on tänapäeval sellise suhtumisega inimesed, et lasteaed ju nende võsukesi peavadki kasvatama. Ja kui seni on lapsest kasvatatud tõeline deemonlaps, siis mida seal loota ongi. Muidugi hakkavad need kasvatamatud lapsed teiste elusid põrguks tegema ja kiusamine hakkab pihta juba lasteaias, mitte koolis.

Siis tekibki küsimus, et miks peaks keegi teine sinu tegemata tööd tegema? Kasvatus peaks tulema siiski kodust ja ma ei kujutaks ette, et saadan teiste sekka lapse, kes on kiuslik ja õel. Seega olen üritanud Matut juba praegu teiste lastega harjutada ja jälginud, et ta teistele liiga ei teeks. Emana on minu kohustus temast kasvatada aus ning tubli kodanik. Või olen ma millestki valesti aru saanud? Kui ei ole aega ise oma lapsest inimene kasvatada siis mille jaoks seda last üldse vaja on?

Kuidas on teil kogemused lasteaiaga? Kas on lasteaias käimine lapse kiuslikumaks muutnud? On tekkinud mingid halvad kombed külge? Mida te ise sellest teemast arvate ning kui vanalt plaanite panna/panite lapse lasteaeda?

4 thoughts on “Lasteaia mõjud?

  1. Mina võin õnnelikult öelda, et meie peres on need kolm päeva lasteaias ainult kasuks tulnud. Ka teise lapse plaanime panna 1a6k kolm korda nädalas hoidu. Õpib teistega arvestama, teeb kunstitöid ja saab emmest puhkust :) Mul Ergo kohe nutab kodus kui lasteaeda ei saa minna :D

    • Eks see olegi, et kuidas kellelegi sobib. Ma tahan nii kaua kodus olla, kui võimalik. Õnneks saab Matu õppida arvestamist kõikide sõprade pealt. On meil ju naabripoiss näiteks 2 kuud noorem ja pidevalt saavad koos mängida :)

      • Jah, olen minagi kodus nii kaua kui võimalik ent lapse otsustasin siiski juba varakult hoidu panna :) Esiteks on mulle endale seda aega vaja ja teiseks jääb teinekord endal ideedest puudu, mida lapsega kodus teha :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s