Lemmik raamatud ning kirjanikud

Mõtlesin kirja panna mõned oma lemmik raamatud ning tuua välja ka selle, miks ma neid armastan. Ning kuna mõnel kirjanikul on enamus raamatuid väga mõnusad, siis toon välja ka mõne sellise kirjaniku.

1.) Alice Sebold “Minu armsad luud” – See on raamat, mida ma võin vist lõputult aina uuesti ning uuesti lugeda. Ja ta haarab mind iga kord endaga kaasa ning toob esile niivõrd palju erinevaid emotsioone. Lihtsalt võrratu raamat, kuigi tegemist on niivõrd kurva looga. Siin kohal tasub aga mainimist ka see, et film on ikka täielik kräpp.

Tutvustus: Kui me kohtume raamatu peategelase Susie Salmoniga, on ta juba taevas. armsad-luud
Vaadates alla sellest kummalisest uuest paigast, jutustab ta meile neljateistaastase tüdruku värske ja energilise häälega loo, mis on ühtaegu painav ja lootusrikas. Oma surmale järgnenud nädalatel jälgib Susie elu jätkumist ilma temata: kuidas tema koolikaaslased levitavad kuulujutte tema kadumisest; kuidas ta pere hellitab lootust ta elusalt leida ja kuidas ta mõrtsukas püüab jälgi peita.
Kui mööduvad kuud ilma vähimagi edasiminekuta, näeb Susie, kuidas kaotus ta vanemate abielu pahupidi pöörab, kuidas ta õde sunnib end olema tugev ja kuidas ta väikevend püüab taibata sõna «läinud» tähendust. Ja ta uurib paika nimega taevas — mis meenutab talle uhkete kiikedega kooliõue. Seal on nõustajad, kes aitavad uustulnukatel kohaneda, ja sõbrad, kellega tuba jagada. Mida iganes ta ka ei sooviks, kõik ta soovid täituvad — peale ta suurima soovi: olla uuesti Maa peal koos oma lähedastega.
«Minu armsad luud» oli 2003. aastal Ühendriikides ja Inglismaal üks enimmüüdud raamatuid.

2.) Jane Austin “Uhkus ja eelarvamus” – See raamat on lihtsalt klassika. Jane Austen on üks väga väärt kirjanik ning tema kirjutatud raamatud on alati sisutihedad ning väga sügavamõttelised. Kindlasti üks neist raamatutest, mis tuleks elu jooksul läbi lugeda. Selle järgi on vändatud muidugi ka film, mis on üllatuslikult tõeliselt hea ning üks väheseid, milles ei pidanud pettuma. Vähemalt mitte niivõrd palju, nagu enamustes raamatu järgi tehtud filmides. uhkus ja eelarvamused

Tutvustus: Käesolevas raamatus hargnevad sündmused kulgevad vana läbiproovitud skeemi järgi, mis on end sajandite vältel õigustanud.
Kangelannal on valida mitme pealtnäha kõlbliku džentelmeni vahel. Valik toimub vähemsoovitavate kandidaatide järkjärgulise mahakandmise meetodil, aga mitmete üllatustega, nii et viimased saavad lõpuks esimesteks ja vastupidi.
Kangelanna langeb algul eksiarvamuste ohvriks, vabaneb neist mitmete kibedate läbielamiste hinnaga, saavutab sisemise küpsuse ja viib kampaania edukalt lõpule.
Jane Austen jälgib oma kangelannasid ja kangelasi iroonilisel pilgul, aga suhtub üsna tõsiselt niisugustesse elu põhinõuetesse nagu perekonnaõnn, ühiskondlik tunnustus ja varanduslik kindlustatus.

3.) J.K. Rowling “Harry Potter” – Loomulikult ei saa nimekirjast puududa ka minu vaieldamatu lemmiksari Harry Potter. Tegemist on küll “muinasjutuga”, kuid väga hästi kirjutatud “muinasjutuga”. Raamat on tõeliselt kaasahaarav ning samas suhteliselt kergelt loetav. Filmid pole päris see, mis raamat aga siiski head. P1110584

 

Tutvustus: “Harry Potter” on Briti kirjaniku J.K. Rowlingi seitsmeosaline romaanisari Teosed räägivad tavainimeste eest peidetud võlurite ja nõidade maailmast ning selles toimuvast hea ja kurja võitlusest. Peategelane on noor võlur Harry Potter, kes õpib Sigatüüka Nõiduse ja Võlukunsti Koolis.

4.) Anne Franki päevik – Seda raamatut ei saa lugeda rahulikuks jäädes. Raamat on kirjutatud lapse käe läbi, ehk loomulikult on seal kohati väga palju liialdusi ja ta arvab, et talle tehakse liiga. Aga sellest mööda vaadates ja lugedes, mis tingimustes ja millises hirmus pidi see perekond elama, tekib täiesti kohutav äng. Olgu tegemist juudi, moslemi või kellega iganes aga lapsed ei tohiks olla kannatajaks. Olen selle mitu korda läbi lugenud ja soovitan kindlasti ka teistel seda teha. Avardada veidi maailmavaadet, kuidas on inimesed pidanud elama ning hakkama saama. Vaatasin ära ka mitu erinevat filmiversiooni ning pikem versioon, mis räägib ja näitab ka nende elust koonduslaagris viis mind endast ikka tükiks ajaks välja.

anne frank

Tutvustus: Anne Frank oli täiesti tavaline tüdruk, kes sündis 1929. aastal Frankfurdis. Kui Saksamaal tuli võimule Hitler, evakueerus Frankide pere Hollandisse. Saksamaa okupeeris Hollandi 1940. aastal ning Anne Franki võrdlemisi muretu lapsepõlv sai läbi ja pere oli sunnitud surmahirmus peituma. Anne Frank pidas päevikut 1942. aasta 12. juunist 1944. aasta 1. augustini. Päevik ilmus raamatuna 1947. aastal ning praeguseks on see tõlgitud vähemalt 60 keelde ja on üks maailma tuntumaid päevikuid. “Anne Franki päevik” on liigutav kirjeldus ühest mõtlemapanevast ajastust, ajaloorataste vahele sattunud tavalise perekonna kroonika. Ning lugu katkenud lapsepõlvest.

5.)  Stephenie Meyer “Videviku saaga”. – Taaskord on tegemist väga populaarse raamatusarjaga. Alguses selle vastu huvi ei tundnud ja avastasin selle enda jaoks alles tükk aega hiljem. Aga tegemist on taas väga mõnusa lugemisega. Kirjutatud on huvitavalt ja raamat tõmbab sind täiega endasse. Film silme ees jooksmas ning tahaks aina teada saada, mis nüüd edasi saab. Taaskord filmid on kohati väga poolikud aga siiski vaadatavad.

Tutvustus: Isabella Swan kolib päikeselisest Phoenixist süngesse Forksi linnakesse isa juurde. Forksi keskkoolis kohtub ta salapärase võluva Edward Culleniga ning tema elu võtab ülipõneva ja hirmutava pöörde. Portselanheleda naha, kuldsete silmade, lummava hääle ja üleloomulike annetega Edward 1_1_5165073on ühtaegu vastupandamatu ja läbinähtamatu. Kuni tänaseni on tal õnnestunud oma tõelist loomust varjata, aga Bella võtab nõuks tema tumedale saladusele jälile jõuda. Bella aga ei mõista, et mida rohkem ta Edwardisse kiindub, seda rohkem riskib ta nii enda kui ka oma lähedaste turvalisusega. Ja nüüd võib olla hilja ümber mõelda… Kolm asja on aga kindlad. Esiteks, Edward on vampiir. Teiseks, ta januneb Bella vere järele. Ja kolmandaks, Bella on tingimusteta ja pöördumatult temasse armunud. Sügavalt haarav ja kaasakiskuv “Videvik” on üks viimaste aastate menukamaid noorteraamatuid. “Videvik” on Stephenie Meyeri esimene raamat, mis tegi ta hetkega maailmakuulsaks. Sari koosneb neljast raamatust. Videvik, Noorkuu, Päikesevarjutus, Koidukuma.

6.) Pille Hanni “Ma armastasin kiskjat” – Tegemist on autobiograafiaga, mis räägib nõmmel elanud inimsööjast. Raamat ostsin endale peale seda, kui kuulsin, et selline juhtum on eestis üldse aset leidnud. Kuna aga internetis eriti palju selle kohta infot ei ole, siis tahtsingi läbi lugeda selle raamatu (Tegelikult on väike jutt sellest nõmme inimsööjast olemas ka raamatus “Tung tappa”.). Selle raamatu kohta oli muidugi väga vastakaid arvamusi ning see tekitas omakorda uudishimu, et mis seal siis nii väga kirjas on. Igatahes on see kohutav, et sellised inimesed meie seas elanud on. Ja silmaringi avardamiseks on selle raamatu lugemine taaskord väga hea. Inimesed peaksid sellest juhtumist rohkem teadma, sest selline on elu. Taaskord mitu korda läbi loetud raamat ja mõlgutan mõtteid, et peaks seda veel kord tegema. r111307

Tutvustus: Pille Hanni on olnud viimaste aastakümnete kuulsaim naisvang, istudes Harkus naistevanglas ligi kaksteist aastat. Tema süü, mille eest talle isegi nõukogude oludes tavatult range kohtuotsus määrati, seisnes selles, et ta armastas oma meest. Mees aga ostus kiskjaks – perverdiks ja sarimõrvariks, keda siiani mäletatakse kui Nõmme inimsööjat ning kelle hirmus elas 80ndate alguses terve Tallinn. Autor püstitab küsimuse: kui kaugele võib naine armastades minna, kuidas muututakse armastuse ohvriks.
Oma elulugu asus Pille kirjutama 24aastasena, olles eeluurimise all ning jätkas seda halastamatu avameelsusega kõik vangla-aastad. Ladusa sulega kirja pandud autobiograafias tunneb eesti lugeja ära omaaegseid sündmusi, tegelasi ja kohti.

7.) E.L. James – “Viiskümmend varjundit” – Ehk siis triloogia “Viiskümmend halli varjundit”, “Viiskümmend tumedamat varjundit” ja “Viiskümmend vabastatud varjundit”. Nagu kõik teavad ilmselt on tegemist erootilise romaani raamatusarjaga. Praeguse aja üks popimaid kirjatrükke.  Esimese raamatu algus on selline veniv  nagu tatt ja ei tekitanud mingit erilist emotsiooni. Aga mida lehekülg edasi, seda huvitavamaks asi läks. Mitte erootika pole see, mis selle raamatu juures tõmbab vaid just nimelt see armastuslugu seal. Kohutavalt meeldib, et asi pole läbi nähtav ning ette aimatav. Tegevus teeb vahepeal 90 kraadise pöörde, järgmine hetk juba 360 kraadise pöörde.Teine raamat meeldis kõige enam. Esimene oli kõige rohkem porno. Ja kui kolmandat osa muidu peetakse kõige paremaks, siis minu jaoks jättis see pooliku mulje. Sellest oleks saanud rahulikult 2 eraldi raamatut veel teha ja kõik lahti seletada. Paraku aga jääb mulje, nagu oleks kaks raamatut üheks pressitud ja ühelt tegevuselt hüpatakse teisele. Osad olulised punkti jäetakse vahele, millest just oleks tahtnud lugeda. Aga kui see välja jätta siis on tegemist tõesti väga mõnusa sarjaga.

fe2d00f329885e5820c53394313a9270Eraldi tahaks aga välja tuua kaks kirjanikku, kes mõlemad kirjutavad kriminaalromaane ning kelle raamatud on tõeliselt mõnusad ja kergelt loetavad.

1. ) 2342_1James Hadley Chase – Tegemist on ühe Briti tuntuima kriminaalromaanide ning thrillerite autoriga. Üle 50 tema teose on ka ekraniseeritud. Avastasin ta täiesti juhuslikult, kui sattusin lugema tema raamatut “Kirst Hongkongist”. Mul oli mingi periood, kus ma armastasin lugeda krimkasid ja sealt sai suur armastus tema teoste vastu alguse. Väga hästi kirjutatud raamatud ning põnevus kestab lõpuni, ei ole ette aimatav.

2.) Darja Dontsova – Tegemist on vene kirjanikuga, kes kirjutab iroonilisi kriminulle. Ehk siis tegemist ei ole mitte tavaliste verd tarretama panevate lugudega vaid “Koduperenaine lahendab müsteeriumi” tüüpi raamatutega. 260211011Raamatud on mõnusalt humoorikad ning neid on tõeliselt mõnus lugeda igas olukorras, sest ei vaja väga suurt keskendumist ja mõtete koondamist. No oleks selliseid kirjanikke vaid rohkem!

Siin kohal ka üleskutse teile. Kui teil vedeleb kodus riiulis Dontsova või Chase-i raamatuid ja soovite neist lahti saada, siis võtke ühendust. Potteri 6. raamat on ka veel puudu, kui kellelgi see jalus seisab ja tahaks maha müüa. :)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s