Haige laps ehk palavik esimest korda külas

Eile öösel hakkas trall pihta. Matu jäi ilusti tudule ja ma jäin veel omi asju ajama. Mõlgutasin mõtteid, et peaks magama minema, kui Matu järsku nutuga ärkas. Esialgu arvasin, et ju siis halb unenägu. Ta aegajalt ikka ärkab nutuga ja vajab siis veidi emme lohutust. Sel korral aga ei tahtnud ta ka süles kuidagi magama jääda ja hingas raskelt. Nohupoiss külas ja tatt valgub kurku, ürita ise siis normaalselt hingata ja magada. Tõmbasin aga pumbaga välja, natuke rohtu ja kussutasin ta uuesti magama. Sättisin sel korral ta ilusti padja peale ja ülakeha kõrgemale, et kergem magada oleks. Muidugi ega see väga palju ei aidanud ja öö möödus iga natukese aja tagant last kussutades. Mingi hetk sättisin ta padja peale, panin ühe enda käe padja alt läbi ja võtsin ta ilusti kaissu, siis saime ca tunnikese koos magada.

Ärkasime poole 7 ajal hommikul ja mind ootas järgmine ebameeldiv üllatus – palavik. Matu oli üleni kuum, nagu oleks just saunalaval istunud. Kolisime siis koos alla korrusele ja kraadisime Matu ära. Temperatuuriks saime 38,5 ja hakkasin siis kiirelt infot otsima, kuidas edasi käituma peaks.

* Seni kui laps on ise rõõmus ja elav ning asjatab ringi, ei ole vaja palavikku alandada. Isegi kui tegemist on 39 palavikuga.
* Juhul kui laps on loid, tuleks temperatuur alla saada. Üldiselt pole vaja alandada enne 38,5 palavikku, sest siis saab organism haiguse vastu võidelda. Juhul, kui lapsel on aga väga kehva olla, võib muidugi alandada ka väiksemat palavikku.
1.) Palavikualandajad : Küünlad, paracetamoli või ibumetini siirupid. Jälgida pakendil antud koguseid. Juhul, kui üks ravim ei mõju, võib pakendil märgitud aja möödudes rahulikult kasutada teist alandajat.
2.) Riidest lahti ning mähe alt ära.
3.) Jahutatud keedetud veega või viina-vee seguga niisutada/jahutada lapse keha. Sealjuures pidavat mõju olema mõlemal juhul samasugune, olenemata kumba vedelikku kasutad. Üldiselt aitab temperatuuri alandada ca 0,5 kraadi. Kõrge temperatuuri puhul siiski hea viis kiirelt palavik natukenegi alla tuua.
* Palavikus lapsele tihedalt juua anda. Hea on näiteks kummeli tee.

Saanud sellise info, hakkasin edasi vaatama. Laps ise rõõmus ja hakkas peale hommikusööki ilusti mängima, seega ei näinud vajadust palavikku kohe alandama hakata. Tunnike hiljem oli temperatuur ise 0,3 kraadi võrra alla läinud. Poole 9 paiku jäi Matu uuesti tudule. Mitmeid kordi ärkas ikka nutuga üles, kuigi rahunes kiirelt ja jäi siis tagasi magama. Vahepeal jõi natuke piima ja otsustasin talle seejärel ka ühe lusikatäie panadoli siirupit anda, ehk siis magab veidi paremini. Veidi vist aitas ka, igatahes Matu magas veel natuke aega edasi ja mina sain ka korraks silma looja lasta.

Peale esimest uinakut oli Matul tuju märksa parem ning oli nõus tükk aega ilusti oma legode ja motoorikakeskusega mängima. Kehatemperatuur oli langenud veidi ja oli nüüd 37,8. Söögiisu siiski puudus. Oli nõus võtma mõned ampsud püreed ja natuke piima. Parem kui mitte midagi, ega endalgi haigena söögiisu eriti ei ole. Seega veeretasime oma päeva vaikselt edasi. Vaatasime multikaid, mängisime ja olime. Poiss õnneks väga hea meelega joob kummeli teed, seega pole olnud probleemi talle teed sisse joota. Mida rohkem Matu ära väsis, seda virilamaks ta muutus. Lõpuks jäi tuttu aga ärkas ikka iga natukese aja tagant nutuga üles. Taaskord muutis asja veidi paremaks siirup, mis lasi poisil vähemalt natukenegi paremini magada. Ärgates oli palavik kadunud ja poiss täis väikeseid krutskeid. Kauaks seda rõõmu muidugi ei jagunud, sest varsti jälle palavik tõusis ja sellele järgnes väga viril laps. Õnneks poiss rahunes ja tal oli väga huvitav vaadata, kuidas emme koristab ja asju ringi tõstab.

Vähemalt õhtul sõi poiss korralikult kõhu täis ja peale veidi aega jauramist suutis ta siiski magama jääda. Muidugi jälle väga katkendlikult, sest hingata on raske. Oh võiks see haigus juba mööda minna..

Hirmus raske on pealt vaadata, kuidas su oma väikesel pojal on nii paha olla ja raske hingata. Ja sa ei saa mitte midagi olulist teha, et olukord paremaks läheks. Tegelikult isegi hästi, kellaajaliselt on Matu hetkel aasta ja 2 kuud vana ning see on tema esimene palavik. Korra varem on ta haige olnud aga siis oli kõhugripp, mis õnneks möödus kiiresti. Võiks see haigus nüüd ka kiiremini mööda minna. Magada ka ei julge, vaja ju poissi valvata :(

Nüüd siis loen Malluka raamatut edasi ja üritan üle elada. Homme päeval loodetavasti saab Kaido Matu valvamise enda peale võtta, saan ma ka veidiks ajaks silma looja lasta.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s