Mõned eripärad inglismaal

Inglismaal on paljud asjad hoopis teisiti, kui eestis. Mõned asjad on väga positiivsed, osad jätavad väga kilplase mulje. Tooksingi mõned tavalisemad asjad välja.

DSC_3377

Pajukiisusid saab tavapoest osta.

1. Elektrit saab siin kolme moodi. Lepinguline, nagu eestis. Mälupulgaga poest ostes ning müntidega, mis tuleb masinasse sisestada. Leping on nagu leping ikka, kuid meie jaoks uudne on mälupulga ning mündi süsteem. Mälupulgaga lähed väikesesse nurgapoodi (väikeseid poekesi leidub pea iga nurga peal siin ja seal), palud endale näiteks 10 naela eest elektrit ning see laetakse mälupulgale. Tuled koju, pistad mälupulga elektrikappi sisse ja see laeb raha mälupulgalt maha, aparaadis siis hakkab rahasumma väiksemaks tiksuma ja ise pead jälgima ja juurde tooma, kui otsa saama hakkab. Osades üürimajades, mida toa kaupa välja üüritakse on aga igas toas oma elektrimõõdik, kuhu sisestad mündi ning saad siis alles elektrit kasutada. Süsteem selles mõttes hea, et elektrivõlglasi sedasi vähemalt ei teki ja suurtes üürimajades ei teki ka probleeme, et keegi on rohkem või vähem kasutanud ning kuidas keegi tasuma peaks. (Olgu siis mainitud, et mitte tavaline mälupulk vaid spets mälupulga laadne pulgake)
2. Ka gaasi saab sama moodi käia poest ostmas, kuid selle jaoks on eraldi kiibiga kaart, millele siis soovitud rahasumma kantakse.
3. Suuremad poeketid on E-L ööpäevaringselt lahti. Suletakse alles laupäeva õhtul ja pühapäeva hommikul avatakse veel pooleks päevaks. Pühapäeviti suletakse suuremad poed tavaliselt juba 16-18 vahel.
4. Toiduainetel on käibemaks null.
5. Pühade ajal on kõik suuremad poeketid kinni ja lind ka ei lenda. Ainult väikesed erapoed on avatud.
6. Bussid ei peatu automaatselt peatustes vaid tuleb käsi tõsta ja hääletada, muidu sõidab buss lihtsalt mööda.
7. Kui soovid internetipangas ülekannet teha, siis helistatakse pangast ja küsitakse üle, kas ikka soovid kindlasti ülekande sooritada.
8. Siin ei ole tavapärased mõõtühikud, mis meile tuntud on. Siin kasutatakse ikka miile, pinte ning pounde.
9. Rool on paremal pool ja vastupidine liiklussuund meie mõistes.
10. Tuled ei pea autodel põlema.
11. Inglismaal on Opeli nimeks hoopis Vauxhall.
12. Kui 5cm lund sajab maha, siis on looduskatastroof ja elu jääb seisma. Ehk siis talverehvid puuduvad ja paanika on lahti.
13. Kooli minnakse 5 aastaselt aga eelkooli minnakse 3 aastaselt. Nö lasteaed siin puudub. Küll aga on väikelastele olemas tasuline sõim, kui vanemad soovivad varem tööle minna.
14. Laps ei tohi kuni 12. eluaastani üksi koolis käia ega kodus olla. Hommikul peab vanem lapse kooli viima ning peale kooli järel käima, enne ei lasta last kooli juurest minemagi. Kui lapsele tuleb keegi teine kooli järele, tuleb sellest õpetajale ka eelnevalt teada anda. Algkoolides on päeval väravad lukus, et lapsed ei pääseks välja ning võõrad sisse. Laste turvalisus on väga oluline.
15. Kuigi alkoholi saab ööpäevaringselt, siis joobes isikuid kakerdamas ei näe kusagil.
16. Laevatatav kanal läheb üle jõe, ehk siis väiksem kanal jookseb üle silla ning silla alt voolab suur jõgi.

DSC_0160
17. Manchesteris on esindatud mitmeid erinevaid liigutatavaid sildu. Ehk siis osad saab jõe keskele keerata ning osad tõstetakse kõrgemale, et laevad sillast mööda pääseks.
18. Kuuma ja külma vee kraanid on eraldi, enamus kohtades segistid puuduvad.
19. Ratsapolitsei.
20. Must leib puudub, esindatud on ainult sai ning erinevaid sepikulaadsed seemnetega.
21. Igal pistikul on eraldi välja lülitamise nupp, ehk siis pideva voolu saab välja lülitada. Lisaks on teistsugused pistikud (3 haru).
22. Siin pole enamjaolt kasutusel tavapärased postkastid. Igal uksel on vastav pilu, kust kirjad sisse lükatakse ja need siis põrandale potsatavad.
23. Inglismaal ei arvestata korteris söögituba ega suurt tuba üldarvestuses tubade hulka, arvestatakse ainult magamistube. Ehk siis mu vanemate korter on inglise mõistes 2 toaline, missest et reaalselt on 4 tuba.

Tegelikult on neid eripärasid nii meeletult palju, et kõike siin välja tuua ei jõuakski. Aga väike valik sai ikka teieni toodud. Saite ehk ka mõne huvitava fakti teada. :)

Poest leiab tavaliselt riiulilt suure valiku erinevaid piltidega ning kujudega torte, mis ei vaja külmas hoidmist.

DSC_3386
DSC_3385
DSC_3384
DSC_3383
DSC_3382
DSC_3380
DSC_3379

15 thoughts on “Mõned eripärad inglismaal

 1. Londonis on küll enamikes kohtades “normaalsed” kraanid (õnneks!!), aga on ka seda juhtunud, et kahekraanisüsteemi tõttu olen oma käed kas ära kõrvetanud või on neil erakordselt külm hakanud :D :D

  Kodude kohta – ei öelda mitte mitu tuba on, vaid mitu magamistuba on (two bedroom apartment, three bedroom house). Ülejäänud ruumid on iseenesestmõistetavad.

  Lisaksin sinu nimekirja veel ühe tähelepaneku: inimesed on väga viisakad. Kui keegi sulle tänaval kõndides vms otsa astub / vastu läheb, tuleb temalt kohe “Sorry!”. Sellest tundsin Eestis käies puudust. Eestis sõidab vanamutt sulle toidupoes käruga sisse ja veel üle jala, kui sa piisavalt kiirelt ei kõnni, ja siis vahib sind sellise näoga, et oled ise süüdi. Isegi, kui siin see vabandus on automaatne ja pealiskaudne, on see ikkagi tänuväärne.

 2. Mis see 16’s punkt tähendab? Ma ei saa päris täpselt aru, kas Sul kirjaviga või ma ei oska lugeda.
  See elektrivärk on aga üligeniaalne! Just see, et pole võlgu ja see ka, et inimene saab ise vaadata, kui millegi pärast ootamatult rohkem hakkab elektrit kuluma (Eestis küll ju neid juhtumeid).
  Millest need tordid tehtud on, et need ei pea külmas olema?
  Ma kogu aeg mõtlesin, et Inglismaa ja USA on samasugused, aga noh, sarnased nagu siga ja kägu. Haha. Ülimõnus oli lugeda selliseid igapäevaseid asju :)

  • Ma ei kujuta ettegi, mis aineid sinna tordi sisse pannakse. Ma võin poodi minnes vaadatata. :-P
   Ei ole kirjaviga. Siin on palju väiksemaid kanaleid, mida mööda saab väikeste paatide-laevadega sõita. Aga kuna läbi linna läheb ka suur jõgi, siis see kanal ületab jõe silla abil, et teiselt kaldalt jätkata. Ja kui suured laevad jõge mööda tulevad, siis pannakse sillal lüüsid kinni ning keeratakse sild jõe keskele. Mul peaks pilte ka olema kusagil, üritan hiljem leida.

 3. Mõnus postitus! Ikka korralkult oli toodud välja punkte, hea oli lugeda. Ja nõustun ka eelmise postitajaga, et see elektrivärk on küll nutikas. Samuti ei saanud ma ka väga hästi 16 punktist aru :D Ei tekkinud nagu kujutluspilti silme ette, millised need sillad siis on või kuidas need liiguvad :D

 4. #7 kõigi pankade kohta küll ei kehti. Igatahes pangast, kus mu abikaasa konto on, küll keegi ei helitsa ega küsi kas sa ikka tahad ülekannet teha.
  Ja muide olles Inglismaal augustist saati elanud siis minu jaoks suurim erinevus on inglaste meeletu viisakus ja see et iga asja peale Sorry öeldakse :P ja seda isegi siis kui nad milleski süüdi pole (a’la põrkad tänaval kellegagi kokku, aga see oli sinu süü).

  • Ju siis kõigi pankade kohta mitte, aga nii mu emal, isal kui õel on erinevad pangad ja neile ikka helistatud küll ja küll. :-) Eestis ei kohta seda üheski pangas.

   • Mul on Lloydsis konto ning alati, kui lisan uue konto, kellele ülekannet teen, tuleb automaatne kõne ning pean ülekande juures antud kontrollkoodi sisestama. Aga seda ainult siis, kui teen uuele saajale esimest korda ülekannet..

    Vahel mõtlen, et neil on üsnagi tagurlik süsteem nt aadressi muutmiseks. vähemalt minu pangas pean selleks ise kontorisse minema ning ei saa seda netipangas teha.. väidavad, et turvalisuse tõttu..

 5. Väga lahe postitus! Olin ise ka kunagi mõnda aega Inglismaal ja mainitud teemad tulid väga tuttavad ette. Elektri, gaasi, käibemaksu ja internetipanga kohta ei teadnudki, aga muid asju oli nii mõnus meenutada.

  • Kuidas sul elekter ning gaas siin toimisid, olid lepinguga?
   Eks siin ole jah paljud asjad väga teistsugused, kui eestis. Ise praeguseks juba harjunud ja paljud asjad ei tundugi nii veidrad enam, kui esialgu tundusid. :D

 6. Pingback: Mõned eripärad inglismaal vol 2 |

 7. Tõenäoliselt olid lepinguga jah (ma ise ei pidanud tegelema sellega). Usun, et mälupulga variant polnud võib olla levinudki siis.

  Inglismaale iseloomulikest asjadest tuli mulle veel meelde see ohjeldamatu piimaga teejoomine. Ning seda ei olnud mitte vähe – osad tuttavad jõid reaalselt päeva jooksul mingi 6 tassitäit ikka. Hakkasin ise ka naljakal kombel piimaga teed jooma, aga nii kui Eestisse tagasi tulin, see komme kadus.

  • Mis ajal sa inglismaal pesitsesid ja kus kandis? :)

   See tee joomine piimaga on veider jah aga mulle see ka mingil määral külge jäänud. Vahepeal joon tavalist ja vahepeal joon piimaga, seda nii inglismaal kui eestis :D

   • Olin Inglismaal 2008-2009. Alguses natuke Brightoni lähedal, hiljem Londoni lähedal Reigate´is. Just mõtlen, et varsti võiks vist ka mõned head mälestused kirja panna sellest ajast :)

 8. Pingback: Mõned eripärad inglismaal vol 4 |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s