Lyme park

Lyme park asub Inglismaal Manchesteris. Täpsem olla siis Disley, Cheshire-is. Paigutuselt jääb üpris lennujaama lähedale, ehk siis pargis olles on näha päris tihedat lennuliiklust ja nii mõnigi tuleb päris madalalt.

Väravast sisse sõites/jalutades on parklani ca 2,5-3km asfalteeritud korralikku teed. Jala minnes on sissepääs tasuta, auto eest tuleb aga maksta 7 naela. Olgu aga mainitud, et kuna kõnniteed seal ei ole ning tuleb käia sõidutee ääres, siis autoga on mitmeid kordi ohutum ja parem seal käia.

Park on hiigelsuur ja seal võib ringi jalutada ilma igasuguse lisatasuta. Parka lähedale jääb ilus väike tiigike, milles linnud sulistavad. Selle ümbruses on mitmeid toole-laudu, ehk siis mõnus on perega pikniku näiteks pidada. Samas on olemas ka kohvikud/restoranid, kus saab süüa. On olemas nii wc-d kui ka mähkimisruum lapse jaoks. Pargis on erinevaid matkaradasid, niisamuti saab jalutada mäe otsa kunagist vahitorni imetlema.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Loss eemalt mäe otsast

 

Parkla asub aga 16ndal sajandil ehitatud lossi juures. Sinna ning lossi parki saamiseks on vaja soetada eraldi piletid. Saab osta nii ainult pargi külastuseks pileti, kui ka lossi ning pargi külastuseks. Meie Kaidoga saime endale lossi ning pargi külastuse, ülejäänud pere koos Matuga suundusid otse lossi aeda pikniku pidama.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lossi peasissekäik on sisehoovist.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kahjuks sees pildistamine on keelatud. Osalt selle pärast, et välk võib kahjustada niigi hapraid maale ning teiseks seetõttu, et paljud esemed on annetatud ning nende omanikud ei ole luba andnud neid jäädvustada. Seega terves majas on keelatud nii pildistamine, kui filmimine. Kõik tuleb endale mällu talletada. Terves majas oli ainult üks koht kus pilti teha tohtis. Suur galerii teisel korrusel. Seal oli väike lava ning laval oli lubatud endast pilti teha.

Loss ise on aga lihtsalt vaimustav. Iga ruum on isemoodi tõeline vaatamisväärsus. Muidugi mööbel ning esemed on niivõrd vanad ja haprad, et neid on keelatud puutuda. Põrandad, uksed ning kaminad on vajunud. Aga igas ruumis on isemoodi lagi, isemoodi seinad, isemoodi esemed. Lisaks on igas ruumis töötaja, kes hea meelega vastab kõigile küsimustele ning räägib selle ruumi ning esemete kohta erinevaid lugusid. Mind häiris, et kõik ruumid olid väga tumedad ja sünged. Ma ei kujuta ette, kuidas kunagi vaid küünlavalgel seal elada suudeti.
Raamatukogu on meeletult suur ja raamatutest pungil. 2008 aastal restaureeriti raamatukogus olevad toolid ning diivanid, eesmärgiks võimaldada külastajatel korrakski kujutada end lossi elanikuna. Sinna on toodud palju erinevaid raamatuid, mida seal siis rahus sirvida või lugeda saab. Vanu raamatuid siiski puutuda ei lubata. Kasutasin kohe võimalust ning sättisin end akna all olevale diivanile sisse ja nautisin olukorda, ülimõnus.
Teisel korrusel kutsutakse ühte magamistuba “Ghost’s room”, kuna väidetavalt seal kummitab. Selle sama toa põranda alt leiti inimese skelett. Aga kellele see kuulub, see pole teada. Üleval korrusel asub ka lapse magamistuba ning selle kõrval kohe kooliruum. Kooliruumis oli kamina ette seatud ka koera pesa.
Alumisel korrusel suures trepihallis on mitmeid erinevaid maale endistest elanikest. Sealne töötaja rääkis meile väga huvitava fakti. Nimelt riietati poisslapsed esimesed 10 eluaastat tüdrukuks. Põhjuseks see, et tüdrukud polnud nii väärtuslikud, kui poisslapsed ja poisse kiputi varastama. Kui poleks teadnud, oleksin võinud vanduda, et maalidel ongi väikesed tüdrukud, mitte poisid.
Meil kulus lossi läbi käimiseks üle tunni kindlasti, oleks veel igas ruumis hakanud lugema ning küsimusi küsima, oleks ilmselt paar tundi veel otsa läinud. Peale lossi kiirustasime lossi aeda sööma, sest meil kõhud korisesid juba päris kõvasti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Loss tagantvaates

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Talveaed

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Purskkaev talveaias

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Päikesekell

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lossi aias saime teha vaid väikese jalutuskäigu, sest paraku oli kell juba niivõrd palju ja seda hakati sulgema, pidime lahkuma. Lossi valdustest väljudes jalutasime ringi veel ülejäänud pargis. Ümbruses on meeletult palju ilusaid ja vanu puid. Jalutasime mäe otsa vaatama ka kunagise värava juures olnud vahitorni, mis praeguseks on suletud ja varisemisohus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vahitornis hoiti kunagi vange ning mäe otsast oli hea vaade ümbrusele, et olla kursis lähenevate vaenlastega. Kolmes küljes on seina küljes päikesekellad. Neljandas seinas kell puudub, kuid võimalik, et sealgi on see olemas olnud ning alla kukkunud.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pargi territooriumil jalutavad ringi ka hirved, kes aitavad muru “niita”. Üldiselt nad aga hoiavad inimeste silme alt eemale ja jalutavad päevasel ajal pigem metsa all ringi.

Sinna minekuks tuleb kindlasti varuda terve päev aga see kõik on tõesti vaatamist ning külastamist väärt. Niiet kellel võimalus, soovitan kindlasti tulevikus külastada.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s