Salfordi muuseum

13. juunil käisime ema ning isaga lõpuks Salfordi muuseumis ära. Olime seda juba varem planeerinud, kuid kuidagi ei suutnud ajakavva nihutada. Küll oli üks või teine tööl, siis oli halb ilm või juba mõni muu plaan ees.

Sel kolmapäeval aga oli ilm imeilus ja päikeseline ning muid takistavaid faktoreid ka ei esinenud. Isa läks hommikul eksamile ja meie veetsime esialgu rahuliku hommikupooliku kodus ning seadsime sammud kella 11 ajal Salfordi poole. Sinna on siit umbes 6km jalutamist, ilusa ilmaga täitsa paras maa.

Kuna isa eksam polnud veel lõppenud, käisime esialgu mu õe töö juures talle lehvitamas ning siis veidi Tescos kolamas, et sealse valikuga tutvuda. Matu skooris sealt endale ühe puidust erinevate sõidukitega pusle. Tesco ees saime lõpuks mu isaga kokku ning võtsime suuna Salfordi muuseumi poole (Umbes 1km Salfordi keskusest eemal). Asub see kohe Salfordi ülikooli kõrval. Või noh, ühe ülikooli hoone kõrval, sest ülikool on jaotatud väga mitmesse erinevasse hoonesse.

Salfordi muuseum on suures osas tegelikult täis erinevaid maale, mis on jaotatud erinevatesse ruumidesse (Õige nimetus ongi Salford museum and art gallery). Tänu mugavale kaldteele (ja hoones asuvale liftile) saab väga mugavalt ligi ka ratastooli või lapsevankri/käruga. Sissepääs on kõigile tasuta ning muuseum kindlasti väärib külastust. Esimeste asjadena jäid trepist üles minnes silma seinale kinnitatud vana ratas ning vana klaver.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Esimene saal kuhu sisenesime, oli maaligalerii. See on ikka tõeliselt imestama panev, kui realistlikult vanasti suudeti/viitsiti maalida. Kõik need erinevad loomad, inimesed, maastikud.. Seinad on tihedalt täis imelisi teoseid, mida võiks lausa tundide viisi piidelda. Matu muidugi avastas selle, et saali kõrge lagi tekitab nii toreda kõla, seega katsetas oma häälepaelte võimsust enamus ajast.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vaadake vaid seda imelist lage, see on ise juba tõeline kunstiteos.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tahaks seda helelilla mustriga serviisi endalegi koju..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Klaaskuplite all asuvad klaasist meisterdatud teosed, imeline töö!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Saalis on ka mitmeid erinevaid skulptuure.

Maale eraldi pildistama ei hakanud. Esiteks on neid liiga palju. Teiseks oleks ma pidanud küsima spetsiaalselt luba ning allkirjastama lepingu. Koha peal on nagunii elamus palju võimsam ning kui ma muidu suur maalide imetleja ei ole, siis sealt saalist ei tahtnud kuidagi lahkuda.

Järgmine saal oli palju heledam ning valgusküllasem. Seal oli palju erinevaid esemeid, mis Salfordi ajalooga seotud on. Hoiatan aga põranda eest. Põrandalauad on vanad ning kriuksuvad ja vajuvad igatepidi korralikult, endal tekkis vahepeal tõsine hirm juba nahka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Selline tore tool, mille katteriidel on Salfordi kaart ning kus istudes saab kõlaritest kuulata Salfordi ajalugu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lastel (või miks ka mitte täiskasvanutel) on võimalus võtta lillega kaart, see ära värvida ning lisada see sellele seinale. Paljud on ka mõned read lahkunu auks lisanud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Järgmine saal oli aga juba moodsa aja maale täis, mis meile pinget küll ei pakkunud. Õnneks oli seal ka erinevaid glasuurplaate ning vaase, mida see eest imetleda saime. Loomulikult Salfordis valmistatud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sellise riistapuuga valmistati kunagi erinevaid vaase ning potte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taas toredad glasuurplaadid.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Järgmine saal oli täis ainult kaasaegseid maale, seal ei teinud ühtegi pilti. Mina sellest tänapäeva maalikunstist aru ei saa ning never ei maksaks kolmevärvilise suvalise plötserduse eest üle 700 naela. Sama hästi võin siis kodus oma pojale juba värvid kätte anda ja teeb mulle sellised maalid valmis, et oioioi.

Viimane ruum üleval korrusel oli trepihall hoone keskel. Taas imeline lagi. Suurejooneline lai trepp. Ja loomulikult selle hoone kõige suurem ning imelisem maal. Pea terve sein on maali täis ja kujutatud on suur saal, kus on tuhandeid pidurõivas inimesi. Ja need inimesed on kõik peensusteni valmis maalitud. Ka kõige tagumistel täpikestel olid siiski aru saadavad rõivad ning näod, IMELINE!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Trepist alla minnes ootas meid aga selle hoone kõige kõige ägedam osa. Nimelt on esimesele korrusele ehitatud vana Salfordi tänav. Enne tänavale sisenemist on võimalus endale selga panna ka vanaaegsed rõivad, et veelgi paremini sisse elada sellesse ajastusse.

Kahjuks oli seal tõeliselt pime, seega häid pilte ei õnnestunud saada. Kuid lihtsalt fantastiline, millega on hakkama saadud. “Tänav” on korralikult kivisillutisega. Kogu aja kostub tugev hobusekapjade plagin, mis vahepeal läheb tugevamaks ning siis jälle nõrgemaks, ehk siis nagu läheneks ning kaugeneks sinust. Tänavale on tehtud näidiseks erinevad poed ning “asutused”. On kommipood, kingsepp, rätsep, mänguasjapood, pubi, sepa töökoda ning palju muud. Mõlemal pool tänava otsas on näidiseks ka vana hobusevanker. Pubi ukse taha minnes kostub pubist seest tõeline melu. Sepikoja ukse ees kostub jällegi raua tagumise heli. Niisamuti saab sisse piiluda erinevatesse kodudesse. See on midagi niivõrd erilist ning tekitab tõesti tunde, nagu oleks ise ajas tagasi rännanud, lihtsalt imeline kogemus!

KeepingItLocal-030

Pilet võetud Google.ee-st.

Peale seda kogemust aga olime Matuga mõlemad aga väsinud ning mind hakkas vaikselt piinama peavalu. Seega ema-isa saatsid meid bussi peale, et saaksime koju tulla. Nemad ise tahtsid aga tagasi koju jalutada ning käisid läbi ka toidupoest. Igatahes oli see muuseum tõesti külastust väärt ning kellel võimalik, käige seal kindlasti ära!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Salfordis asuv pisike kirik.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s