Teismeline rahaboss

Eile oli neljas ja ühtlasi ka viimane osa sarjast “Teismeline rahaboss”.

pic-00027-WDM2dvV.png
„Teismeline rahaboss“ on tõsieluline sotsiaalne eksperiment, mille peategelaseks on teismeline, kellel avaneb võimalus üheks kuuks enda käsutusse saada perekonna rahakott. Perekonna kogu teenistus on tema käes ja kõiki otsuseid langetab tema!

Lapsevanemad aga on taandatud lapse rolli ja peavad ootama, kas ka neile taskuraha jagub. Kontroll pere rahaasjade üle on loovutatud vastutustundetule teismelisele.

Teismelised on suured kulutajad ja ei mõista tihti raha väärtust. Kas kuu aega rahabossina õpetab neile, et raha ei kasva puu otsas või kulub kõik ruttu ilusatele asjadele ja lõbustustele?

Ma ootasin nimelt viimase osa ära, et teha siis üldine kokkuvõte. Ei näinud mõtet nelja eraldi postitust sellest saatest kirjutada. Saate ideest ei saanud ma alguses aru, kuid praeguseks on see minuni paremini jõudnud. Tean isegi, kuidas teismelisena arvad, et see kõik on nii lihtne ja vanemad ei oska üldsegi arveldada. Ise suudaks ju palju paremini ja suudaks hirmus palju ka säästa. Kohati kindlasti suudakski, kui ise olla tõeliselt kooner. Aga kui inimesed on harjunud laristama, siis selliseid harjumusi on raske välja juurutada. Nüüd oli võimalus neljal lapsel ise veenduda, kui keeruline on raha planeerida ning terve kuu toime tulla selle summaga. Väga hea õppetund igas mõttes.

Esimeses osas oli peategelaseks 16 aastane kohutavalt ära hellitatud neiu. Timea-Helen oli harjunud saama kõike, mida soovib. Arvestades, milline oli tema ema, siis “Käbi ei kuku kännust kaugele” on väga õige väljend nende kohta. Tegelikult on see kurb, sest tulevikus saab sellel neiul väga raske olema. Või siis tuleb lihtsalt väga kõrge kukkumine ühel hetkel. Isa võiks aga enda sõna rohkem maksma panna. Tundus, et tema on seal perekonnas küll vaid rahakoti rollis.
Igatahes saade ise pani mind lihtsalt kohutavalt kulmu kortsutama. Ma oleks pigem raha kokku hoidnud ja kõigile tõestanud, kui hästi ma oskan majandada. Ja kui tõesti oleks suutnud seda, siis oleks selle raha lõpus endale võtnud ning enda peale kulutanud. Hilpude peale kulub neil palju raha aga kaltsukas on vuihhh ja aihhh. Ma käin kaltsukas isegi siis, kui mul parasjagu on palju raha ja võiksin endale ka mujalt esemeid soetada. Esiteks saab sealt ju niivõrd ägedaid ja originaalseid asju, rääkimata raha kokkuhoiust. Mida odavam hind, seda enam saab ju lubada? Isegi kuulsused käivad tänapäeval hea meelega taaskasutus poodides aga selliste uusrikaste jaoks ei kõlba, perekond tõusikud. Ma oleksin neid mitmevärvilisi kingi sealt küll endale soovinud, ülivinged! Muidugi pani mind imestama ema vingumine tolmuimeja värvi pärast ning see, et kraadivett ometi juua ei kõlba ja kilepakis piim ka ei ole sobilik. Minu jaoks tõeline müstika seda vaadata ning ka see, kuidas neiu hiljem kõiki debiilikuteks sõimas ja arvas, et ta fantastiliselt hakkama sai.. mnjah.

Teises osas oli peategelaseks aga hoopis teist masti 15 aastane noormees, kellel nimeks Kevin-Markos. Ütlen ausalt, minu silmis kõige toredam osaleja ning mina ütleks, et selle saatesarja “võitja”. Nõudepesumasin läheb katki? Mis seal ikka, tuleb korda teha. Ema tellitud tibud jõudsid kohale? Ok, teen ülekande. Rõdu remont oleks vaja ära teha? Mis seal ikka, kui unistuse jaoks praegu ei jää siis lükkame järgmisesse aastasse, remont on vaja siiski ära teha. 15 aastase poisi puhul oli selline suhtumine minu jaoks tõeliselt-tõeliselt üllatav. Hoolitses kõigi pereliikmete eest, kuigi üritas samal ajal ka kokku hoida. Väga mõistlik noormees ning kohe näha, et süda õigel kohal ning kodune kasvatus on väga hea. Ka see, et ta vahepeal tööl käis lisaraha teenimas ning ka selle lõpus kohvrisse lisas. Sellise kasvatusega on poisil tulevikuks väga tugev põhi olemas ja tema jaoks pole probleem oma elu peale minnes ära majandada ning hakkama saada. Muidugi sel hetkel, kui õele küüliku ulatas, siis mina pisardasin juba korralikult. Ja mul on tohutult hea meel, et surfipood otsustas poisile allahindlust teha ning ta oma varustuse siiski sai! Imeline perekond!

teismeline-rahaboss

Kolmandas osas oli peategelaseks 15 aastane Sirle, kelle eesmärgid olid alguses tõeliselt suured. Ilmselt poleks üldse olnud probleem ka eesmärk täita, kuid mingil hetkel sõitis neiul katus pealt ja kukkus lihtsalt valimatult laristama, mistõttu oli kuu lõpuks raha alles ikka tõeliselt vähe. Samas arved said kõik makstud, keegi nälga ei jäänud ja tüdruk sai oma suure unistuse vähemalt täidetud. Eks see oli tema jaoks väga suur tuleproov ja vastutus ning üldiselt tuli neiu ilusti toime. Lihtsalt lõpus kui pettus endas, siis lõi käega ja loopis raha tuulde. Vähemalt ta üritas alguses perele ning tulevikule rohkem mõelda ning panustada ning tahtis oma unistuse esialgu tahaplaanile lükata. Teised utsitasid teda tagant, et ta ikka oma unistust ka maha ei kannaks ja üritaks eelkõige siiski selle täitsa. Isast ka väga armas, et ta oli nõus ikka odavama piletiga ning ilma autota Eestisse tulema, mitte ei hakanud vinguma. Üldiselt täitsa tubli!

Neljas ja viimane oli siis lõpuks 15 aastane noormees, nimega Andri. Kohati väga tubli poiss, kuid lõppkokkuvõttes lõpetas kõige nigelamalt, sest jäi omadega miinustesse. Samas plusspunktid selle eest, et õele käisid kleiti-kingi ostmas, käis ise tapeeti-tapeediliimi soetamas ning lõpus tahtis oma perekonda üllatada ning koos perega midagi ette võtta. Tegelikult 1800 eurot, millest juba 600 maha läks, ei ole üldsegi suur raha, kui perekonnas on 7 liiget + maja, mille peale paratamatult kulub. Oleks noormees oma telefoni ostu lõppu jätnud, oleks ta väga ilusti nulli jäänud omadega ja saanud endale lihtsalt veidi odavama telefoni soetada. Rääkimata ka sellest, et vanemad ei tulnud oma rahadega toime ja nurusid ikka juurde, sealjuures selleks, et väiksematele kommi osta? Ei juhtuks ju nende lastega ka midagi, kui nad üks kuu vähem magusat endale näost sisse ajavad. Ema pidev nätsu(vist?) närimine hakkas närvidele käima. Ja see, kuidas ta poisi kallal võttis kohati.. tsiisas kraist, elad üle ilma kohvita. Mine osta oma taskuraha eest siis, kui muud moodi elada ei suuda. Kohv nüüd sellist hingehinda ka ei maksa ning küllap oleks Andri selle ju ka kinni maksnud. Isa puhul alguses tundus see kaalu teema ka pigem mõnitamisena, et nälga jäetakse. Lõpus aga ütles, et oleks võinud rohkemgi alla võtta? Ehk siis isa mõttemaailm jäi pisut selgusetuks.

Kokkuvõttes õppisid saates osalejad ilmselt kõik vähemalt midagi. Kui raha numbrit tundma ei õppinud, siis vähemalt said teada, kui palju kulub raha kuus ainuüksi arvetele. Näha oli, kuivõrd palju oleneb siiski kodusest kasvatusest ning vanemate eeskujudest. Minu vaieldamatu lemmik pere on igatahes Kevini pere. Järgmisena nimetaks Sirle, siis Andri ja lõpuks Timea-Heleni. Usun, et ka need teismelised, kes seda saadet vaatasid, õppisid sellest nii mõndagi. Mina küll õppisin. Nüüd ma tean, et raha numbrit peaks lapsele kindlasti hakkama juba varakult õpetama, et ei tuleks samasugune ära hellitatud laps, kes tulevikus elus lihtsalt hätta jääb.

Kes teie lemmik oli ning kas teie õppisite sellest saatest midagi?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s