Miks Matu veel lasteaeda ei lähe?

Minult on niivõrd palju küsitud, millal Matu lasteaeda läheb? Ja muidugi siis, kui ütlen, et niipea veel ei lähe kusagile lasteaeda, siis imestatakse MIKS?

Eks neid põhjuseid ole paraku erinevaid, kuid peamiseks põhjuseks siiski see, et Matu on lasteaia jaoks lihtsalt liiga pehmo veel. Ning kuna üldiselt võimalusel soovitataksegi laps alles kolme aastaselt aeda panna ning mul on võimalus kodus temaga olla, siis istungi temaga rahulikult kodus ja lasen tal iseloomu kasvatada.

Toon aga välja veel põhjuseid.
* Kuna ta on liiga pehmo. Ehk siis ta ei hakka kellelegi vastu ja laseb endale liiga teha. Näiteks istus ta ühe koha peal ja nuttis, kui üks laps talle autoga pähe tagus, selle asemel et ära minna või vastu hakata. Ilmselt oleks ta peale esimest lasteaiapäeva üleni sinine ja muhklik, kuna teda on ju hea peksukotina kasutada. Ja lapsed saavad sellele oi kui kiirelt pihta..
* Ta ei oska veel rääkida ning ennast arusaadavaks teha, seega ei suuda ta vajadusel õpetajatelt abi paluda.
* Ta ei taha ikka veel iseseisvalt lusika või kahvliga süüa. Vahel küll üritab aga enamjaolt on käega ikka parem suhu ajada. Niisamuti on tassist tore igale poole mujale jooki valada.
* Potil keeldub jätkuvalt käimast, ehk siis kui töötajad piisavalt kiirelt pätsi püksist ei leia, võib tulemuseks olla punane ja valulik tagumik.
* Kuna paljud ei saa aru, et haigeid lapsi ei viida lasteaeda, on tulemuseks enamjaolt haigelt kodus istuv laps. Seega tööl käia nagunii ei saa. Ei räägi ainult tavalistest suurematest viirushaigustest, vaid paljud ei saa sellest ka aru, et näiteks täidega last ei viida ka rühma. On ülbe suhtumisega veel, et seadus ju EI KEELA neil sellist last aeda viia. No aitäh, ühe idioodi pärast peab terve rühm siis lõppkokkuvõttes kannatama. (Siin kohal ei hakka vaidlema sel teemal, et mida peaks tegema siis lapsevanem, kellel pole võimalik lapsega koju jääda, see on juba eraldi teema)
* Ta ei söö praktiliselt mitte midagi. Ehk siis ta jääks lasteaias lihtsalt nälga. Loodan, et see toidustreik tal siiski läbi saab lõpuks.
* Ta ei oska tavalises voodis veel normaalselt magama jääda ja paneks sealt kohe ajama. Hetkel jääb unne pea alati reisivoodis, kus esialgu etendab pika muusikali pealkirjaga “Ma ei ole üldse väsinud, ära kujuta endale ette” ja siis kui välja ei tee, kustub.

Ja mis peamine, ma näen piisavalt naabrilaste pealt, kuidas väga armsast ja sõbralikust lapsest saab lasteaia mõjul kiuslik põngerjas, kes ei taha enam väga sõna kuulata.  Rääkisin alles naabrinaisega ja tema ütles ka, et tema poiss muutus samamoodi kohutavalt lasteaeda minnes ja lausa kurb on, et poisi nii vara lasteaeda pani.

Minu arvates ei ole niivõrd väikesel lapsel vaja lasteaeda minna. Niivõrd väikestel ei ole veel  sotsialiseerumist teistega lastega vaja ning pigem siis käia lapsega beebikoolis või mängutubades mängimas. Või veelgi parem, leida samas vanuses lastega perekondi, kellega läbi käia. 1-2 aastat enne kooli minekut võiks tõesti aias käia, et kooli jaoks ette valmistada aga nii väikeste puhul ei ole selleks vajadust. Kui aga vanematel vaja tööle minna ja muud üle ei jää, siis muidugi teine asi. :)

Ps. Jätkuvalt on tegemist vaid minu seisukohaga, seega ei pea teised ennast puudutatuna tundma ja hakkama õigustama enda lapse lasteaeda panekut. Iga laps on erinevas vanuses valmis minema ning iga vanem peaks ise teadma, millal on õige aeg enda põnn aeda sokutada.

DSCF0093

8 thoughts on “Miks Matu veel lasteaeda ei lähe?

 1. Minu Nellu oli ka just kolme kuu pärast kolm saamas, kuu raatsisin ta lasteaeda panna. Varem ma ei oleks ettegi kujutanudki, kuidas selline “emmemuna” suures karjas hakkama saaks. Vbl oleksin veel oodanud, aga keeleliselt oli kasulik, et enne eelkooli mõned aastad käib.

 2. Minu põnn ei lähe samuti see aasta veel kuskile. Me ei saanud muidugi kohta ka, aga mul on hea meel, et asi niipidi läheb.
  Tüdrukuga oõin samuti ligi kolmeni kodus ka õpetajad kiitsid minu otsust ning ütlesid, et kohe on nii hästi aru saada, et laps on saanud kaua kodus olla ja temaga on tegeldud. la ilmselgelt ei jagu õpetajatel niipalju privaataega lapsele kui emal kodus.
  Toetan sinu otsust kahel käel!

  • Kindlasti tuleb kodus oleks ikka pigem kasuks, mitte kahjuks. Kuigi on palju neid, kes arvavad, et 1,5 aastasel on hirmsasti vaja lasteaeda sotsialiseeruma minna, muidu jääb arengust maha.

 3. Toredad mõtted. Samas üksiklapse seisukohast ehk on hea, et näeb ka teisi ja õpib rohkem eakaaslastega arvestama (ma vähemalt loodan). :)
  Mina olen see ema, kes peab panema lapse hoidu just selleks, et ära kuidagi elada. Rasedana arvasin ka, et oleks tore kui saaks vähemalt 3 aastani kodusem olla, kuid elu on täis üllatusi.

  • Laps näeb ka mujal ju teisi lapsi, mitte ainult lasteaias. Selleks me käimegi teistel lastega peredel külas ning käime palju teistega beebigrupist läbi. Ja naabripoisiga, kes 2 kuud noorem on, käime väga tihedalt läbi juba üle aasta. Niiet seda muret ei ole, et ta teiste lastega arvestama ei õpi. Aga tööle minek tõesti selline paratamatus, kus muud üle ei jää ☺

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s