Hääletamine

Täna mõtlesin jagada oma kogemusi seoses hääletamisega. Ei, ma ei pea silmas hääletamist valimistel vaid pöidlaküüdiga sõitmist mööda maailma. Või siis ka lihtsalt mööda Eestimaad, mina olen senimaani vaid seal ringi paarutanud.

Esimese hääletamiskogemuse osaliseks sain ma 2007 aasta aprillis. Eelnevalt polnud julgust ja otseselt mitte ka vajadust, alati sai bussidega igal pool ära käidud. Tol hetkel olin aga mässumeelne puberteedik ja kuna läksin isaga veidi raksu, otsustasin sõita häälega Pärnusse sõbra sünnipäevale.

Mõeldud-tehtud, kobisin Tartus Viljandi maantee algusesse ja asusin hääletama. Esialgu seisin ja ootasin, kuid kuna autod ei reageerinud, asusin tasapisi mööda maantee äärt edasi liikuma, ning kui kuulsin autosid tulemas, siis viskasin pöidla püsti. Niimodi siis aina tatsasin ja tatsasin edasi, linn jäi vaikselt selja taha aga autod ikka reageerida ei tahtnud. Lolli peaga ei tulnud selle peale ka, et suvalises kohas maantee ääres ongi autol ju raskem peatada ja peale võtta, kiirused ju märksa suuremad. Lõpuks olin omadega juba Haagel. Kui eelnevalt oli ilm ilus, siis sinna jõudes hakkasid aga vihmapilved kogunema ning esimesed piisad kukile laskuma. Tatsasin aga vapralt edasi ja ei teinud vihmast väljagi. Vihm aga kahandas veelgi lootus mõnele autole saada, alla ma aga ka anda ei tahtnud.

Lõpuks peale ca 5 kilomeetrist kõndi vihma käes seistes ja hääletades otsustas autokolonnist viimane BMW kõrvale tõmmata ja seal naeratas mulle üks noormees vastu. Kui küsisin, kas Pärnu poole saaks, sain vastuseks, et just sinna ta hetkel suundubki, seega sain peale hüpata ja lõpuks puhata. Noormees oli jutukas ja terve tee Pärnusse läks nagu linnulennul. Tuli välja, et tegemist on noore kirikuisaga, kes sõitis parasjagu Pärnusse mootoratast vaatama. Kohale jõudes küsis, kas mul on väga kiire ja kutsus mind veel kiirele lõunale, kuna tal oli veel aega parajaks vaja teha. Seega saime Port Arturis kohvikus veel mõnusalt aega veeta, kuniks mõlemad oma teed läksime.

Kuna esimene kogemus oli minu jaoks nii tore, siis asusin järgmisel päeval sama innukalt tagasi sõitma. Siis aga nii hästi enam ei läinud. Päris mitme ümberistumisega sain lõpuks viljandisse aga vot sealt enam edasi ei saanud mitte kuidagi. Lõpuks läks väljas juba päris hämaraks ja olin taas nii mõnegi kilomeetri maha kõmpinud. Lõpuks pugesin ühte bussiootepaviljoni peitu ja helistasin vennale, et ta mulle Tartust järele tuleks. Seega õnneks lõppes esimene “reis” siiski õnnelikult ja jõudsin siiski ilusti koju.

Edaspidi hääletasin juba märksa julgemalt ning päris palju sai käidud tallinn-tartu vahet, kus ilmselt ka kõige tihedam liiklus ja kõige paremad võimalused autole saamiseks.

Paar korda olen kogemata jäänud hääletamisega ka hilja peale ning hääletanud päris pimedas. Esimene kord oli Tartust taas Pärnusse sõites. Viljandisse sain taas ilusti aga vot edasi ei tahtnud jällegi keegi peale võtta. Lõpuks õnnestus autole saada alles peale 23 õhtul, kuid sõbranna oli murest hullumas ja palus mul Karki-Nuias maha tulla autolt. Sinna tuli siis tema sõber mulle vastu ja transportis ohutult sõbranna juurde.

Teisel korral olin jaanipäeval Tartus, kuid otsustasin õhtul siiski tagasi koju Järvamaale sõita, seega asusin taas hääletama alles peaaegu pimedas. Tol korral sain ühe autoga ilusti otse Mäeküla risti ning sealt võttis mind peale järgmine auto, kes tegi väikese 10km ringi, et mind ilusti koju viia. Vahel õnnestub leida ka selliseid imetoredaid ja lahkeid inimesi.

Kõige pikem reis oli ilmselt Tartu-Pärnu-Haapsalu-Tallinn-Tartu-Jõhvi. Seda küll mitte ühel päeval aga jutti, sest igal pool oli vaja ju kedagi külastada. Tol korral sujus taas kõik eriliste vahejuhtumiteta. Kõige ebameeldivam kogemus oli kunagi Tartust Tallinna hääletades, kui Tartust veidi välja jõudes üritas vanem roolis istunud härra kätt põlvele panna ning üritas meelitada mind “Coca colat” jooma ja “Teeme ühe toreda õhtu vaid meile kahele”. Palusin tal selle peale auto kinni pidada, astusin välja, käratasin “Ma ei ole l*ts” ning lõin ukse pauguga kinni. Härra oli muidugi selle peale ehmunud ning passis veel ligi 10 minutit seal lolli näoga, enne kui minema sõitis. Mina õnneks sain uue normaalse auto peale ning kõik lõppes kenasti.

Kõige meeldejäävam kogemus on aga kindlasti 2010 kevadest, kui üritasin sõbraga kahekesi Tartu ning sealt edasi Lintesse hääletada. Esialgu sõitsid kõik autod mööda, kuid siis üks Sharan pidas kinni ning võttis meid autole. Peale meie kahe võttis veel ühe noormehe. Roolis oli teada-tuntud nukuteatri näitleja Tarmo Männard. Oli teel oma pojaga Tuhala nõiakaevu vaatama ja viskas meid sinnamaani ära, kuni Oru peale ära keeras. Üksik noormees sai kiirelt sealt uue auto peale, kuid meid kahte ei tahtnud nagu keegi peale võtta. Lõpuks tuli Tarmo tagasi ja võttis meid uuesti autole, et ta käib korra Koselt läbi ning viskab meid siis Kose ristile, et sealt vast parem edasi saada. Jutt meil jooksis ning lõpuks Kosele jõudes pakkus Tarmo välja, et ta võiks meid kahte näiteks 150 krooni eest ära viia. Seega käisime soetasime poest snäkki, andsime 150 krooni bensiinirahaks ning sõitsime Tartusse. Sealt sõber läks oma teed ja meie käisime emajõe äärset üleujutust vaatamas, kus tegin Tarmost koos pojaga mõned pildid ja tema tegi minust mõne pildi. Muidugi kvaliteedist ei saa siin rääkida, sest telefoni kaamera oli ikka väga niru sel ajal. Peale seda viis ta mind Lintesse ära ning sõitis siis sama targalt lihtsalt Tallinna tagasi. Koju jõudsid nad väikese söögipeatusega alles 23 ajal õhtul. Lisaks mugavale kohale jõudmisele sain ma endale juurde ühe üliägeda tuttava, kellega aegajalt juttu puhuda ja muljetada. :)

Viimased hääletamised jäidki vist kusagil 2010 aasta kanti. Kuna Kaidole ei meeldinud, et ma hääletasin ning järjest vähem oli põhjust kusagile teise linna põrutada. Ning neil vähestel kordadel sõitsin ka hoopis bussi või rongiga. Ja rasedana ma lihtsalt enam ei riskeerinud ning nüüd väikese lapsega ammugi mitte. Tuleviku kohta praegu sõna ei julge võtta. :)

12042010_019

 

Kuidas teie hääletamisse suhtute ning kas on ka meeldejäävaid kogemusi seoses hääletamisega?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s