“Ma oma lapsele küll naftat ei topi”

Üks järjekordne kõiketeadja emme lendas beebigrupis järgmise üllitisega lagadale.

Tere,
olen päris mitme titagrupi liige ja alatasa loen postitusi teemal lutist võõrutamine ja probleemid sellega seoses. Ning tegelikult on minul päris halb vaadata neid luttidega titasid, rääkimata veel 2-3-aastastest lutiimejatest. See on vene ajast jäänud rumal harjumus, mil emapuhkust anti vaid 56 päeva ja lutt siis rahustavat imikut ajal, mil ema tööl. Minu lapsed pole iial ei lutti ega lutipudelit (loe:naftat) imenud ja siin on üks hea artikkel, mis seletab, miks lapsel pole lutti vaja. Loodan, et see ehk natuke ärgitab mõtlema lutiteemal uute raseduste ajal, kellel muidugi plaanis :)

Lõppu oli veel lisatud mingi perekooli artikkel, et me rumalukesed ennast kõik ikka harida saaksime ja tema ainus tarkpea olema ei peaks.

Muidugi tekitas see elava arutelu sel teemal ja preilike ei saanud aru, miks inimesed temasse nii halvustavalt suhtuvad. Seega tuli tema poolt järgmine kommentaar:

Ma vaatan, et emamuson minu isiklikku arvamust võtnud, kuikurja käsku, et kõik nyyd ja kohe ja tulevikus ei tohi enam ja kunagi lapsele lutti anda. Rahu, naised! See polnud rynnak vaid mõtlemisaine, et kõigile lastele ei pea elu eest lutti toppima. Samamoodi nagu mina esimese lapsega lihtsalt ei teadnud, kuna polnud infot saanud, et ladt on võimalik kasvatada mähkmevabalt ja etnäputoitumine on arendavam kui lusikaga pyreede sissetoppimine:)

Lõpuks koorus aga teemast välja põhjus, et temalt oli üks värske ema lihtsalt küsinud, et millal lapsele lutti peaks hakkama andma ning tema imestus oli nõnda suur, et kas tõesti naiste arvates on lutt KOHUSTUSLIK ese lapsel? Aga nagu ikka, ei suuda paljud ennast normaalselt väljendada ning selle asemel, et teha näiteks postitus sisuga: “Mind pani tõsiselt imestama täna üks värske ema, kes küsis millal lapsele lutti peaks hakkama andma. Kas tõesti arvatakse, et lutt on kõigile kohustuslik?”. Oh ei, selle asemel on palju ägedam kirjutada ikka postitus + hunnik kommentaare otsa sellise alatooniga, et “Mina olen ilus tark ja osav, teie lollpead MINGE JA HARIGE ENNAST. Mina oma tibulinnutupsununnukesele küll naftat sisse ei topi ja ma olen üldse kõige ideaalsem emme maailmas”.

No cmooooon naised, MILLE jaoks on vaja selliseid postitusi tekitada ning siis imestada, et miks mulle küll kaela karatakse? Niisamuti ei suutnud see emme aru saada, miks lapsele luti asemel rinda ei anta ja iga ema on ju imetamiseks loodud. Ehk siis juhul, kui lapsel on SUUR imemisvajadus, peaksingi laps rinnal 24/7 käima ja igasugused väljaskäimised või külaskäimised tuleb ära unustada. Tema nõnda ideaalne emme, et käib küll koguaeg laps rinnal ja peseb isegi pead laps rinnal. Ja see pole ka mitte kuidagi võimalik, et rinnapiima ei tekigi, temal küll on lademetes ja emad on ju imetamiseks LOODUD.

Jumala eest, kui sina tahad oma titte 24/7 rinnal hoida, teda sünnist saadik kraanikausi kohal pissitada ning ainult näputoiduga toita siis jumala eest tee seda aga ära sunni oma eluviisi teistele peale.

Loomulikult lutt ei ole kohustuslik aga kui lapsel on suur imemisvajadus, siis see on väga hea abivahend. Paljude laste jaoks on lutt siiski suur lohutaja ning kui õige suurusega lutt soetada, ei tee see hambumusele ka midagi. Pealegi pole ma näinud ühtegi täiskasvanut lutti imemas, ju siis võõrutamine siiski ilmvõimatu ei ole. Intensiivis topivad õed ise juba lapsele luti, et nad rahulikud oleksid ning endale viga ei teeks sahmimise või karjumisega.

Niisamuti on iga ema enda valik, kas ja milliseid mähkmeid ta kasutab või kuidas oma last toidab. Kellelgi ei ole õigust öelda, et ma olen targem ja parem ema, kui ma lapsel ainult riidest mähkmeid kasutan või näputoiduga söödan. Niisamuti ei ole vahet, kas lased lapsel omas tempos areneda või utsitad teda takka juba aastaselt numbreid õpetades, see ei tee sind või sinu last teistest paremaks, kõik on võrdsed. Iga ema peaks lähtuma enda lapse seisukohast ning mitte järgmina mingeid raamatus paika pandud punkte. Või veelgi hullem, perekooli artikleid. :)

Piisavalt on perekondi, kes panevad hullu rõhu lapse õpetamisele, et nende tibulinnutupsununnu kooli minnes juba tervet korrutustabelit peast teaks ja 500 leheküljelisi romaane paari päevaga läbi loeks. Samas aga on lapsel väga suured käitumisprobleemid, sest sellele ei ole mitte mingisugust tähelepanu pööratud. Ja kui ema on juba lapse sünnist alates sellise suhtumisega, siis tulevad sealt lõpuks samasugused kasvatamatuid “tarkpead” välja.

 

2 thoughts on ““Ma oma lapsele küll naftat ei topi”

 1. Mulle küll ei tundu selle emme postitus, mis sa siin välja, tõid kuidagi ennast ülistav või kiitlev. Päris rahulik ja asjalik jutt ju, et on olemas alternatiive, mis tema (ja mitmete teiste) meelest on lapsele paremad kui üldlevinud tegutsemine. Sa ei kujuta ettegi kui paljud inimesed ei tule selle pealegi, et lutt ei ole hädavajalik. Nt tean inimest, kes mõtles, et ta lapsel on midagi viga, et lutti ei taha.

  Ja plast ongi ju tegelikult nafta, kui nüüd päris otseselt vōtta 😃

  Aga jah, mulle tundub, et targem on alternatiivsed vaated vaka all hoida ja infot neist mitte väga levitada, kui sõimu ja halvustamist kuulda ei taha…. Mis sest, et sellega ei jõuaks info ka nendeni, kes seda kuulda tahaksid. 😕

  • Keegi ei keela sellest rääkida aga kõike annab kirja panna palju viisakamalt, kui käskides ennast harida. See postitus oli alles algus, seal oli neid kommentaare tema poolt veel ja veel. Konkreetselt jättis maailmanaba tunde oma jutuga ja seda mitte ainult minule. Miks mitte siis öeldagi viisakalt, et lutt ei ole kohustuslik ja ilma vajaduseta pole mõtet seda lapsele toppima hakata. Aga sellise tekstiga just kaugele ei jõua, nagu tema kirja pani.
   Alternatiivsed vaated on alati tere tulnud aga kõik sõltub ju sellest, KUIDAS neid vaateid inimestele tutvustada.

   Näiteks vahe on ju sees, kas sa kirjutad viisakalt “Kas te teate, millest lutid tegelikult tehtud on?” või kargad kaela, et mina oma lastele küll naftat ei topi ja minge harige ennast perekoolis.”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s