Laste hirmud – Kas vanemate enda tekitatud?

Viimasel ajal olen mitmest juhtumist kuulnud/lugenud, kus täiskasvanud inimesed üritavad saavutada enda soovitut läbi lapse hirmutamise. See pani mind aga mõtlema, kas enamus laste hirmusid, mille üle me ise veel naerame, et olegi mitte tekitanud täiskasvanute poolt?

Tuttaval oli suurema lapsega lasteaias ebameeldiv juhtum, mistõttu tuli laps koju lausa nuttes ning ei soovinud enam lasteaeda minna. Põhjuseks ei keegi muu, kuid vanemas eas auväärne lasteaia õpetaja. Nimelt oli poisil käe peal maha pestav laste tatoveering. Õpetajale aga need ei meeldi ning tahtis, et poiss selle maha peseks. Oma tahtmise saamiseks otsustas õpetaja kasutada aga hirmutamistaktikat ning rääkis poisile, et tema käsi mädaneb nüüd selle tatoveeringu pärast otsast ära. Laps sai seetõttu tõsise shoki ning tõsimeeli arvaski, et jääbki oma käest nüüd seetõttu ilma. Sel korral rääkis laps õnneks emale ära ning ema sai lapse maha rahustada, et see on hull jutt ja tegelikult ei mädane käsi seetõttu otsast ära. Paljudel juhtudel aga lapsed vanematele nendest olukordadest ei räägi ning see võib välja kujuneda tõeliselt hirmuks, mis saadab last veel aastaid, enne kui tõele jälile saab.

Teine näide on aga emast, kes soovis oma ca 2 aastasel lapsel lutist lahti saada ning otsustas ka rahumeelse rääkimise asemel kasutada hirmutamistaktikat. Täiesti rahumeelselt teatas ta lapsele: “Kui sa lutti emmele ei anna, siis kukuvad sul hambad suust ära, nagu sellel tädil, kes tordiküünlaid puhudes proteesidest ilma jäi”. Lisaks ütles lapsele veel, et kui luti emmele annab, siis nad hambaarsti juurde ei lähe.

Vot seda lugedes olin ma ausalt öeldes küll shokeeritud, sest minu arvates ei ole selline hirmutamistaktiga normaalne, eriti ema enda poolt. Ilmselt kardab laps veel päris mõnda aega, et tal kukuvadki hambad lihtsalt suust välja, sest emme ju ütles nii. Tulevikus aga ema ise naerab selle üle, et kust sul küll nii lollid hirmud pärinevad, sest siis enam oma hirmutamistaktikat ei mäleta.

Täpselt sama lugu on nende “Kui sa kohe magama ei jää, tuleb koll” jms hirmujuttudega, mistõttu lapsed kardavadki pimedust ja kolle. Sellised laused võivad esmapilgul tunduda nii süütud ja naljakad, kuid lastele võivad nad hoopis teistmoodi mõjuda ning oma vanemate jutt tundub sellises vanuses ikka puhta kullana.

Niisamuti tuleb tihti just enda vanematelt kaasa kartus koerte vastu. Inimene ise kardab või tunneb ebasümpaatiat koerte suhtes ning süstib lapsesse kohe algusest peale, et koerad on kurjad ja pahad ning neist tasub eemale hoida. Lapsed sünnivad ilma hirmudeta ning nende arvates on kõik loomad nunnud ja tahaks pai teha, just täiskasvanute jutu põhjal tehakse omad järeldused, millised loomad on head ja millised kurjad. Paraku inimesed, kes ise just erilised loomaarmastajad ei ole või lausa kardavad teatud loomi,  ei suuda ka lapsele rahulikult selgeks teha, kuidas lood tegelikult on. Pigem tuleks lapsele õpetada, et võõrast koera ei tohi puutuda, sest nad on ettearvamatud, mitte et kõik koerad on kurjad ja pahad, mistõttu laps lihtsalt koeri kartma hakkab. Õiges lähenemises on asi kinni.

Minul endal on ka täiesti ebareaalne hirm näiteks pimeduse ees ja see on mul lapsepõlvest saadik. Ma suudan sellest küll mingil määral üle olla, kuid ilmselt päris lahti ei saa ma sellest hirmust vist kunagi. Ilmselt on ka minu perekond ise oma hirmulugudega selle minusse lihtsalt süstinud. Korra on mu ema üritanud ka Matu peal hirmutamistaktikat kasutada, kuid siis panin ise kiirelt käe vahele, et selline asi jääb meie majas küll ära.

Kas ma olen ainus loll, kelle arvates hirmutamistaktika tõepoolest ei ole normaalne ning tsiviliseeritud inimene peaks suutma asju ajada viisakalt seletades ja põhjendades?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s