Raske valik – Mis lapsele nimeks panna?

Ma usun, et iga lapsevanem on selle valiku ees kunagi olnud ja neid on ikka vähe, kellel olid nimed juba lasteaias olemas ning ei pidanud üldse selle üle pead murdma.

Küll aga muudab tihti nimevaliku veelgi raskemaks see, et inimeste arvates on okei kellegi nimevalikut maha teha või selle üle naerda. Küll ei sobi kellelegi see, et tahetakse lapsele nimeks panna “vanaaegne “nimi või jääb inimestele ette see, et tahetakse panna mitu nime. Alati on põhjuseid vingumiseks.

Ok tunnistan üles, kui keegi tuttavatest tahaks lapsele panna nimeks Shrek, Miljon või Rögabert, siis ma ilmselt koputaks talle küll õlale ja küsiks, et kas ta on kusagilt kõvasti kukkunud. Aga teistel juhtudel ma küll ei näe põhjust, miks peaks see üldse kellegi asi olema. See on ju sinu laps ja sinu valik.

Mina olin raseduse algusest peale kindel, et tahan lapsele nime panna oma surnud venna järgi. Minu jaoks oli mu vend lihtsalt niivõrd oluline ja see oli minu võimalus vennale austust avaldada. Lisaks on Tarvo minu arvates väga ilus ja tugev poisslapse nimi. Küll aga oli Kaido sellele esialgu päris tugevalt vastu, sest siis hakatakse sassi ajama ja kas ikka on vaja, et laps mulle mu venda koguaeg meelde tuletaks.

Lisaks paar inimest kellele ma seda esialgu mainisin, reageerisid ka väga ebameeldivalt ning kargasid peaaegu kaela, et kuidas sa paned lapsele nime SURNUD inimese järgi ja kas sa ei karda, et laps siis ka ära sureb? Minu jaoks oli selline reageerimine lihtsalt shokeeriv. See jättis minu jaoks väga mõru maigu suhu. Ma ei hakka ju nime ise ka välja mõtlema, et jumala eest laps kellegi surnud isikuga sama nime ei kannaks.

Seega olingi tükk aega õnnetu ja ei teadnud, mis lapsele nimeks võiks panna. Perekond käis nimedega pinda, palusin neil lihtsalt siis nimekiri teha ja nimesid soovitada. Südames kandsin aga ikkagi nime Tarvo.

Ühel hetkel hakkas Kaido rääkima, et ta on mu venna nimega nõus, juhul KUI lisada teine eesnimi veel. Sel hetkel haarasin kohe õlekõrrest ja hakkasin otsima teist eesnime. Aga ilmselgelt ei leidu just palju nimesid, mis Tarvoga kokku sobiks. Eriti arvestades seda, et Tarvo on juba üksikuna väga tugev nimi. Lõpuks võtsin kätte ja panin kirja lihtsalt nimed, mis mulle meeldiksid ning hakkasin neid siis kokku sobitama ning sõelale jäi kaks nime. Matthias ning Oliver. Kuna aga Kaido onupoeg kannab juba nime Oliver, jäigi järele vaid Matthias ning seega oligi meil juba ca 3 kuud enne lapse sündi nimi olemas.

Kuna aga paari inimese reaktsioon oli nii veider olnud, said meie nimevalikust teada vaid paar üksikut inimest ning enamustele tegin lihtsalt nalja või mängisin lolli. Enamjaolt ütlesin, et nimi tuleb siis, kui laps on sündinud. Muidu on nii, et tahan lapsele nimeks panna Peeter aga laps on hoopis Mardi nägu. Või ütlesin, et tüdrukule saab nimeks Türanna Trussilla Bobuliine Jäme ja poisile Rögabert Dildomar Till.

Perekonna reaktsiooni kartsin ma kõige enam, sest tean kui raske meil kõigil on olnud venna lahkumisega leppida. Lõpuks veidi enne Matu sündi rääkisin õetütrele ning see oli meie väike saladus. Pere reaktsioon peale Matu sündi oli aga positiivsem, kui ma arvata oskasin. Ema ja õde küll nutsid aga arvasid, et minust on ääretult ilus vennale sedasi austust avaldada. Ilmselt muudab meie jaoks lihtsamaks asja ka see, et tema hüüdnimi on algusest peale olnud Matu ja nime Tarvo ei kasuta me just väga tihti. Nimevalikuga olen aga lõppkokkuvõttes 100% rahul ning leian, et õigemat nime poleks saanud talle välja mõeldagi.

063

Tarvo Matthias

Kellel aga nimevalik ees on, siis soovitan eelkõige kuulata enda südame häält, mitte kellegi teise arvamust. Sa ei ole kohustatud oma nime kellelegi välja ütlema, kasuta lihtsalt mingit välja mõeldud nime, et inimeste uudishimu vaigistada. Kui sa tahad nime panna oma surnud vanaema või vanaisa järele, siis jumala eest tee seda! Ka vanad ilusad nimed väärivad uut hingamist ning miski ei saaks olla suurem austusavaldus kadunud lähedastele, kui nende järgi lapsele nime andmine. Kui sa tahad panna lapsele kaks eesnime, siis jumala eest tee seda ja ära üldse kuula kellegi teise jutte. Peasi, et need nimed omavahel kokku kõlaksid.

Ja teistele tahaksin südamele panna, et ärge tehke kellegi nimevalikuid lihtsalt selle pärast maha, et see nimi sinu lemmik ei ole. Raseduse ajal on paratamatult inimesed hellemad ning selline käitumine võib esile kutsuda lihtsalt järjekordse nutuhoo ning jätta väga mõru maigu suhu, nii nagu minule jäi. Alati on teretulnud ka omalt poolt nimesoovitused aga las need jäädagi soovituseks ning pole vaja solvuda, kui sinu välja toodud nimede seast noored vanemad nime ei valinud. Nimesid on nii meeletult palju ja lapsele selle õige nime valimine on ikka kohutavalt raske ülesanne.

2 thoughts on “Raske valik – Mis lapsele nimeks panna?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s