Paberraamat vs e-raamat

Tänapäeval muutuvad aina populaarsemaks e-raamatud ning luuakse aina enam võimalusi nende lugemiseks. Seetõttu kaotavad aga aina enam populaarsust paberraamatud, mis on tegelikult väga kurb. Alles eile oli mul vaidlus ühe tuttavaga, kes igal võimalusel reklaamib ikka Elisa raamatut ja ei saa üldse aru, mis keegi peaks eelistama paberraamatut.

Tradition

Mulle meeldivad mõlemad, oleneb olukorrast. Ilmselgelt ühistranspordis ja reisides on palju mugavam e-raamat näppu haarata aga minu arvates pole mitte miski mõnusam lõõgastus, kui vana hea paberraamat kätte haarata ning sellega teki sisse mässitult end diivanile lugema kerida. Uue raamatu lõhn ning reaalne lehtede keeramine ja loetu endasse haaramine annab palju tugevama emotsiooni, kui lihtsalt ekraanilt lausete kokku lugemine. Seetõttu ma armastangi enda raamaturiiulit ikka meeldivate teostega aegajalt täiendada. Nagunii lemmik raamatuid võin aina uuesti ja uuesti aegajalt üle lugeda. Paberraamatu plussideks võiks veel välja tuua näiteks selle, et tühjenev aku pole kunagi probleemiks ning sa näed reaalselt, kui palju sul loetud on ja palju veel lugeda. E-raamatuga on pidevalt segadus, et palju nüüd siis veel lugeda on jäänud. Seega minu vaieldamatult lemmikuks poeks on raamatupoed ning parimaks kingituseks raamatud või raamatupoe kinkekaardid. :)

Kui rääkida e-raamatutest, siis arvan, et see on väga geniaalne “leiutis”. Tänapäeval on inimesed niivõrd liikuvad ning mis saaks olla mõnusam, kui lennukis, bussis või rongis oma nutiseade kätte haarata ning mõnda mõnusat teost ajaviiteks lugeda. See pole ju mõeldav, et sa reisile minnes endale pool kohvrit raamatuid näiteks täis laod. Nutitelefon või tahvel on aga enamustel siiski olemas ning kaasas. Muidugi on ka neid, kes on spets e-lugerid ostnud. Mina mõtlesin ka kunagi e-lugeri peale.. niikauaks kuni hindu vaatama jäin ja aru sain, et sama raha eest saab juba üsna arvestatava tahvelarvuti, millega annab ka muud peale lugemise korda saata. Seega soetasingi endale korraliku tahvelarvuti ning lugemine võis alata.

E-raamatute lugemiseks on üsna palju erinevaid võimalusi.

 1. Ostad/laed alla/saad sõbralt e-raamatu: Üsna palju vana head klassikat on võimalik mitmelt poolt netist täiesti tasuta saada, kaasa arvatud näiteks rahva raamatu või apollo lehtedelt. Kui rääkida aga e-raamatute ostmisest, siis e-versioonid on üldiselt alati soodsamad, kui tavaraamatud. E-raamatud saab laadida alla nii nutiseadmesse, kui ka arvutisse. Küll aga on nende jaoks vaja eraldi veel alla laadida äpp, mis lugemist võimaldaks. Minul on tahvlis selle jaoks näiteks UB Reader. Rahva raamat lõi aga isikliku äpi, mille abil on hea e-poest nii tavalisi raamatuid, kui ka e-raamatuid soetada. Lisaks on neil äpis olemas võimalus e-raamatut lugeda, ilma lisaäppi alla laadimata. Parima lugemismugavuse tagamiseks on võimalik valida kolme erineva reastuse ning kirjasuuruse vahel. Lisaks on võimalus taust muuta valgeks või mustaks. Musta värvi tausta pealt on väga mugav hämaras/pimedas lugeda, ei väsita nii palju silmi.
 2. Kasutad kuutasulisi e-raamatu äppe: Kaks peamist neist peaksid olema Elisa raamat ning Fabula. Põhimõte on mõlemal sama. Registreerid end kasutajaks ning saad kindla kuutasu eest lugeda nii palju e-raamatuid, kui jaksad. Parima lugemismugavuse tagamiseks on võimalus reguleerida kirja suurust, reastust ning tausta värvi. Elisa raamatu kasuks räägib 2 nädalane tasuta prooviperiood ning suurem raamatuvalik. Aga miinuseks kallim kuutasu ning see, et maksad tagant järele arve alusel. Ehk siis minusugune puupea võib lihtsalt unustada arve tasuda. Ja kuna ma mõni kuu loen vb 1 raamatu ja teine kuu 5tk siis ma ei näe mõtet 1 raamatu lugemise eest kuus 8,99€ maksta. Sama raha eest saan ma juba selle 1 e-raamatu endale osta. Fabula kasuks räägib kindlasti see, et sa maksad oma lugemisperioodi eest ette ja ei teki mingit võimalust võlgnevuseks. Kuutasu on seal 7,99€ (välismaal olles 9,99€) ja kuigi seal hetkel on veel vähe raamatuid siis sinna lisandub neid aina juurde ning mida enam on lugejaid, seda enam kirjastused sellega liituvad ning seda suuremaks muutub raamatute valik. Mulle meeldib, et ma ei ole mingi lepinguga seotud, eriti praegu lapsega kodus olles.
 3. Laenutad e-raamatukogust: Ma sain sellest alles hiljuti teada, et on selline tore koht nagu Ellu, ehk siis tallinna keskraamatukogu e-raamatukogu. Endal plaanis see peale koju naasmist järele proovida, enne pean enda lugejakaardi ära uuendama.
  Mida on vaja teada ELLU kasutamiseks?

  • E-raamatute laenamiseks ja lugemiseks piisab internetiühendusega arvuti, tahvelarvuti või nutitelefoni olemasolust.
  • E-raamatute laenamiseks ja lugemiseks peab olema Tallinna Keskraamatukogu lugeja. Vt lugejaks registreerimine.
  • Tallinna Keskraamatukogu registreeritud lugejad saavad luua omale isikliku konto e-raamatukogus ELLU. Vt konto loomine
  • E-raamatute laenamisel kehtivad samad põhimõtted kui tavaliste raamatute laenamisel. Kui raamatukogu on ostnud e-teavikule kaks litsentsi, siis saab samaaegselt seda e-raamatut laenata ja lugeda kaks inimest. Lugeja saab e-teavikule tähtajalise juurdepääsu ja tagastamistähtaja möödumisel kaob lugejal automaatselt e-raamatu lugemise võimalus. E-raamatut on võimalik tagastada ka enne tagastamistähtaega.
  • ELLU kasutamistingimused leiate siit.

Kuigi e-raamatuid on mugavam lugeda, siis minu jaoks on siiski paberraamatud palju erilisemad ja üritan neid siiski au sees hoida.

Cannot live without

Mida teie eelistate, paberraamatuid või e-raamatuid? Milliseid võimalusi kasutate e-raamatute lugemiseks? 

6 thoughts on “Paberraamat vs e-raamat

 1. Mulle meeldivad ka paberraamatud rohkem :)
  E-raamatutest olen selle Amazoni tasuta lugeri tõmmanud arvutisse – telefoni oma oli neil ka – ja kuna Amazonist tihti tasuta raamatuid pakutakse, krimkadest ja armastusromaanidest kokaraamatute, käsitöötegevuste ja religioosse kirjanduseni välja, olen ikka mitusada e-raamatut kokku varunud ja neist ainult 2 ostnud (sest tollimaks Ameerikast ostes on mind mitmel korral ootamatu väljaminekuga ehmatanud peale 2 kuud raamatuootamist!). Lugenud olen vast umbes kahtekümmet, sest kui täpselt ei mäleta, mis seal oma librarys on, ega siis ei tea peast midagi kohe lugema tahta hakatagi. Ja kodus olles on paberraamatud ju kohe silma all, mitte nähtamatute pealkirjadega “pilve peal”. :)

  Aga no kui aega oleks, siis loeks neid e-raamatuid ka :)
  Paberraamatutest sirvisin-lugesin täna kolme, Kahvliahvi kokaraamatut, Võluvat soolestikku ja Magus veri (suhkrusõltuvusest). Mulle meeldib enne lugema hakkamist nii eest kui tagant kui keskelt raamatut sirvida, e-raamatutega ei ole seda tõesti sama mõnus teha.

  • Jaa ongi nii, et riiulist on palju lihtsam endale lugemist valida, kui e-raamatute seast. Kui sul pole just kindlad pealkirjad teada, mida järgmiseks lugeda soovid.
   Mul vaja ikkagi sel aastal kokku 50 raamatut läbi lugeda, seega Fabula kuutasuline äpp aitab sellele hetkel palju kaasa. Saan rahus voodis ka lugeda ilma last häirimata. Hetkel pooleli Lahkulööja sarja teine raamat “Mässaja” aga see siis paberraamatuna. Peale selle lõpetamist sukeldun jälle e-raamatute kuningriiki. :D

 2. Mingi eelistan paberkandjat. Tundub romantilisem oma hobiga kvaliteetaega veeta. :)
  Ja ma ei teagi, kuidagi mõnusam on raamat kätte haarata, kui järjekordselt nutiseade.

 3. Mina eelistan paberraamatuid :) Ostsin ÜHE e-raamatu ja kuigi oli põnev raamat, siis arvutis lõpuni lugeda ma seda ei suutnud :) Kui ma võtan raamatu ja poen pleedi sisse, siis olemegi mina ja raamat… arvutis tuututavad facebooki teated ja e-kirjad ja muud asjad vahele ja ma ei suuda süveneda. Muidugi võib taustal kõik kinni panna, aga no ikkagi…

  • Ma arvutis ei loegi, vaid kasutan selle jaoks tahvelarvutit ja/või telefoni. Enamjaolt kasutan e-raamatute lugemiseks Fabula äppi, siis sünkroonib mõlemas nutiseadmes ära ja vahet pole kummas lugemist jätkan. Aga paberraamatute vastu ei saa :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s