Lasteaia riided

Ma olin vahepeal segaduses, et mida ma peaksin lapsele lasteaia jaoks muretsema. Sain aga vahepeal veidi juttu ajada tuttava lasteaiaõpetajaga ning ta rahustas mind selles osas üsna maha  ning saime kahepeale läbi arutatud ka enamus vajalikud punktid, millele tähelepanu riiete osas pöörata.

Siseriided:

 • T-särgid/pikkade varrukatega pluusid – Olenevalt rühma temperatuurist siis tuleks särk selga valida. Nööpidega triiksärgid jätta koju või kasutada äärmisel juhul pidupäeval.
 • Lühikesed püksid/pikad püksid – Jällegi olenevalt rühmaruumide temperatuurist. Kindlasti ei tohiks olla teksad või muud väga jäigad püksid, nendega on lapsel väga ebamugav mängida. Lisaks sellele ei ole teksad väga hingavad. Venivad dressipüksid või retuusid oleks kõige paremad.
 • Sandaalid – Enamus aedades on nõutud korralikud sandaalid. Mõnel pool lubatakse ka täisnahast susse aga nendega hakkavad jalad rohkem higistama. Kindlasti peaks ilusti jalas püsima ja lapsel endal mugav olema jalga panna. Kindlasti tasuks osta sandaalid väikese kasvuvaruga. Täpsemalt parajad sandaalid võivad väga kiirelt väikeseks jääda ja pole ju erilist mõtet iga paari kuu tagant lapsele uued sandaalid osta. Võimalusel heleda tallaga, et ei tõmbaks põrandale musti jutte.
 • Sokid – Tähelepanu pöörata sellele, et oleksid ilma sissepoole jäävate niitideta. Paljudel piltide/mustritega sokkidel jäävad sisse poole niidid rippuma ja need on igatepidi halvad. Ja kindlasti peaksid olema venivad ning mugav jalga panna lapsel. Sukapüksid pole siseruumidesse väga soovitatavad, sest lapsel endal raske neid üles sikutada ja õpetajatel on muud ka teha, kui päev otsa käia ja sukapükse üles tõmmata.
 • Pusa/dressipluus – Juhuks, kui lapsel peaks rühmas jahe hakkama.
 • Tuduriided – Peaksid olema mugavad lapsel endal selga panna ning soojemal ajal õhemad, külmemal ajal paksemad (juhul kui rühm on talvel jahe).
 • Võimlemisriided – T-särk ja lühikesed püksid on hea valik.
 • Tarbeesemed – Kapis peaksid olemas olema taskurätid ning tüdrukutel juuksehari + patsikummid.

Vähemalt esialgu peaks kindlasti olema ka mitu komplekti vahetusriideid. Eriti pükse, kui alles hiljuti on laps potil käima hakanud. Lisaks võib juhtuda toiduga õnnetusi, käsi pestes riided märjaks saada või meisterdades värviseks saada. Seega mitu komplekti võiks tagavaraks igal juhul kapis hoida(Pluus-püksid-aluspesu-sokid).

Endal plaanis Matule ilmselt Crocsi sandaalid (Becool.ee lehel 24,99€) lasteaeda muretseda, sest omast käest tean, KUI mugavad crocsid on. Teiseks meeldivad nii mulle, kui ka Matule endale Karrimori sandaalid (Sportsdirecti eesti lehel hinnaks 9€)Need on meil juba teist aastat jutti kasutuses ja Matu muud ei tahagi kanda, kui nõuab koguaeg neid.

4282-700x700-s

586184_650x650

 

Välisriided:

 • Üleriided – Eelistatult kombekad, sest siis lapsel selg soojas ning mugavam ka selga panna, kui komplekti. Seda nii kevad-sügis, kui talveriiete mõistes. Kindlasti veekindel ja soe. Kui palju linna peal käimiseid, siis soovituslikult lasteaeda eraldi kombekas muretseda. Laps võib paratamatult selle mudas ära määrida. Lisaks tasuks vaadata, et laps talveriietega väga kubujuss ei oleks ning ennast ikka liigutada saaks. Mõned on väga puhvis ja võivad vankrilapsel soojad ja head olla aga mängimiseks ei sobi, sest laps ei saa ennast liigutada. Soojemal ajal peaks olema kapis igaks juhuks ka voodrita tuulekas selleks tarbeks, kui väljas on väga tuuline aga temperatuurilt soe, ehk pusaga hakkaks palav.
 • Jalanõud – Sandaalid soojaks ajaks. Tennised või tossud jahedamaks ajaks, kummikud märjaks ajaks ning talvesaapad (veekindlad) talveks. Kui vähegi õpetajatest kahju on, siis paeltega jalanõud koju jätta. Krõpsud, kummiga venivad või kergelt jalga käivad jalanõud on nende suhtes palju inimlikumad.
 • Sokid/sukapüksid – Jällegi vaadata, et poleks sees rippuvaid niite. Külmemaks ajaks võivad olla ka sukapüksid. Nendega on ilusti soojas ja mugav kombekasse panna. Ja õue kindlasti eraldi sokid, sest need vahetatakse rühma tagasi minnes teiste vastu, et välistada liiva ja mustuse sisse viimist.
 • Kindad – Kindlasti võtta parajad ning sellised, mida mugav kätte panna ning mis hästi püsivad. Mitu numbrid suuremad ufokad ei ole head, laps ei saa normaalselt mängida ja turnida, mistõttu võib hakata neid lihtsalt käest ära kiskuma. Ja eelistada labakindaid, kui laps just ise omale sõrmkindaid ilusti kätte ei saa. Sõimekatele on väga mugavad külje pealt lukuga kindad, mida lihtne kätte aidata.
 • Müts ja sall – Soovituslikult kõige paremad on tuukrimütsid, on pea soojas ning ka kael soojas. Samas osade tuukrimütsidega vajuvad kõrvad paljaks, seega tuleb hästi valida. Muidugi kui mütsid kodus juba olemas, siis spets tuukrimütsi ostma minna pole ka vajadust aga võimalusel siiski paluvad lasteaias eelistada tuukrimütse. Tavalise mütsi puhul kindlasti aga kaelussall, tavalised sallid ei ole head ning võivad mänguhoos kusagile takerduma hakata.

Soojal ajal on lapsed lihtsalt t-särgi/pluusi ning pükstega. Õues olemiseks peavad olema kindlasti eraldi püksid-pluusid-sokid ning sandaalid. Rühma sisse minnes vahetatakse need siseriiete vastu. Välistama peaks pikkade paelte ja nööridega esemed, millega lapsed saaksid üksteist kägistada või kusagile kinni jääda.

Peamine asi millele tähelepanu pöörata on igatahes mugavus ning selga-jalga panemise mugavus. Ja mõelge natuke ka õpetajate peale, kes peavad iga päev tervet rühmatäit lapsi aitama. Kui iga lapse riietamisele kulub 10 minutit, siis nad ei jõuagi välja enne, kui juba tagasi tuppa tuleku aeg käes on. :)

Kui keegi oskab veel midagi lisada, siis mu kommentaarium on teile avatud. :)

6 thoughts on “Lasteaia riided

 1. Täitsa asjalikud soovitused. Mu lastel küll imelikud pead ilmselt olnud, pole sobilikke tuukrimütse kohanud. Aga kaelussall ja tavamüts ajab asja vabalt ära. :)

  • Meil on 1 hea tuukrimüts olnud aga kuna ma olen siit ja sealt hunniku tavalisi saanud, siis tuukrikat spets ostma ei lähe. Mulle need välimuselt väga ei meeldi ka. :)

 2. Väga kasulik lugemine neile, kel esimene laps alles
  lasteaeda minemas on.
  Tuukrimüts ja sukkpüksid on head ja mugavad aga kahjuks minu 2-aastane protestib mõlemate vastu miskipärast. Sukkpüksid saame vahel ikka kokkuleppega jalga aga tuukrimütsi tema pähe ei ole nõus panema. Ei ole veel aru saanud, mis teda selle juures häirib :(

  • Mulle isiklikult tuukrimütsid väga ei meeldi, need näevad nii veidrad kuidagi välja. Üks tuukrimüts meil oli helekollane ja mõmmi näoga, mis sobis nii mulle kui lapsele aga rohkem pole selliseid armsaid näinud. Samas mul terve hunnik mütse kodus olemas ka, tõesti ei hakka uut ostma.
   Ja sukapüksid on minu arvates sellised veidrad asjad, et neid on raske leida normaalseid. Enamus kipuvad kergelt alla vajuma ning muutuvad kiirelt topiliseks, seega ma pole enda poisil neid väga kasutanud. Talvel ka on sokkide ja pükstega kombekasse läinud ja korras. Eks näis, mis ma sellel aastal ette võtan ning kas leian lasteaia jaoks normaalseid sukapükse kusagilt, või ei. Suurem probleem on meil kinnastega, mida laps kohe üldse ei armasta.

   Igatahes nimekiri sai kooskõlas koos kahe lasteaiaõpetajaga tehtud. Endal oli vaja teadmisi ammutada ja mõtlesin, et miks mitte ka teistele näpunäiteid anda selles osas. :)

 3. Mis neil sissepoole rippuvate niitidega sokkidel viga on? :) Kiiremini koledaks lähevad küll, sest otsad kipuvad väljapoole tulema ja sinna rippuma jääma, aga kuidas see kasvatajaid häirib?

  Mitmes muus punktis tekkis mul kahtlus, kas kasvatajad tõesti viitsivad nii palju kordi päevas 3-aastaseid riietada/ riietumisele aega kulutada või rääkisid suurematest juba ise riietuvatest lastest. Mu viimase aasta kogemus lapse (suure) lastehoiuga on, et joogatunni päeval läksid dressid ikka toariietena selga ja külmemate ilmadega, kui vähegi võimalik mitut paari pükse kanda, käisid õuepüksid ja jope toariiete kihi peale. Kui sokkidega õues märja ilmaga just midagi ei juhtunud, siis neid küll keegi vahetama ei hakanud. Vahetusriiete osas ka ausalt öeldes usaldasin oma juba kuid potil käinud last nii palju, et enamasti olid tal igaks juhuks kotis küll ühed vahetusalukad, aga muid vahetusriideid sattus sinna harva ning ega üldiselt poleks vaja ka olnud. Korra, kui saabas oli õues jalast tulnud, oleks vahetussokke vaja läinud, aga et just sel päeval neid ei olnud, sai hoiu varudest asendussokid. Sukapükse küll ei keelatud, aga kuna ma ise ei kujuta ette, et 3-4 kasvatajat suudaksid 20 lapsele õue minemiseks sukapükse jalga ajada, olid õuepükste all kandmiseks alati ikka sokid ja sellised kitsamad toapüksid, mis sinna ära mahtusid. No, ja toapükste asemel sukapükste kandmine poistel on minu meelest lihtsalt üks väga veider vaatepilt.

  Mütsi osas oli hoius ainus nõue, et sel ei oleks paelasid ja sall pidi käima eelistatavalt üle pea. Olen kuulnud, et mõnes lasteaias on rangelt soovituslik õueriietus kombe. Õnneks mu lapse hoius seda ei nõutud ja nähtavasti ei nõuta ka lasteaias. Minu meelest on kombet lihtsalt nii ebamugav selga ajada ning lisaks ei saa seda teiste riietega kombineerida nagu komplekte, et ma ei ole pärast vankriiga oma lapsele enam ühtegi kombet soetanud.

  • Need niitidega sokid on just laste jaoks ebamugavad, mitte ei mõjuta kuidagi kasvatajat. Lastel endal ka ebamugav neid jalga saada. Suuremad lapsed riietavad siiski enamuses ennast juba ise.
   Soojal ajal ikka vahetatakse riided sisse minnes uute vastu, sest õues lähevad mustaks ja see veab mustust lihtsalt rühma sisse. Samamoodi kui õues liivakastis möllavad, siis paratamatult saavad sokid liivaseks ja seetõttu veavad ka rühma, kui neid sokke ei vahetata. Eks iga vanem tunneb oma last ning riietabki – paneb kaasa riided vastavalt vajadusele. Samas parem karta kui kahetseda ning kui alles hiljuti laps potil käima hakanud, võivad õnnetused ikka juhtuda ja märgade pükstega ka olla ei saa ju.
   Mulle endale ka sukapüksid ei meeldi. Vajuvad alla ning muutuvad kiirelt koledaks-topiliseks. Samas osad lasteaiad just soovitavad neid (ka mõlemad õpetajad soovitasid, kellega ma rääkisin), sest siis on laps ilusti soojas ja sukapükstega mugav pükstesse või kombesse libistada. Enda laps oli ka sokkide ning pükstega kombeka või talvepükste sees.
   Meil ei ole kindlat nõuet, mis lapsel seljas olema peab. Küll aga on kombekas selles mõttes parem, et selg on kindlalt soojas ja ei pääse lumi kusagile vahele talvel. Osadel komplektidel hakkavad traksid kiirelt välja venima või purunema. Lisaks sellele on mugavam siiski panna üks kombekas selga, kui eraldi püksid + jope. Eks see oleneb ka sellest, kuidas kellelegi rohkem meeldib. Linnas käimiseks eelistan kindlasti komplekti, mugav jope vahepeal ära võtta. Aga õues möllamiseks eelistan isiklikult kombekat, siis kindlalt laps soojas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s