Mida Manchesteris teha: Mõisad ja pargid

Manchesteris on võimalik üsna palju erinevaid asju ette võtta. Kuna kõike ühte postitusse on liiga palju panna, jagan tegevused mitme postituse peale laiali. Esimeseks võtaksin ette mõisad ja pargid, mis külastamist väärivad.
Vol 1, ehk minu poolt külastatud kohad.

 • Dunham Massey – Imeilus suur park ning 1616. aastal ehitatud mõis.   Kui enamustes kohtades näeb vaid seda, kuidas mõisapere kunagi elas, siis seal saab näha ka teenijate eluolu. Seal on võimalik näha töötavat vesiveskit, jalutada ringi ja sööta hirvesid. Tore on ühtemoodi nii suurtel, kui ka väikestel.
  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Dunham Massey 2013 Mai.

  Avamisajad/hind: Park enamjaolt avatud 9-17. Maja, aed, pood ja kohvik avatakse üldiselt tund-paar hiljem. Piletid on kahes variandis, kas Standard või Gift aid. Viimane siis tähendab seda, et pileti hinnale on väike summa juurde pandud, mis läheb annetuseks pargile. Ma toon välja siin Standard hinnad.  Pargis jalutamise eest maksma ei pea. Küll aga on sissepääsupilet vajalik iluaeda ja/või mõisahoonesse.
  Iluaeda ning mõisahoonesse sisenemise eest peab täiskasvanu välja käima 12,5£, laps 6,2£ ning perekond 31,2£. Ainult iluaia pileti eest peab maksma täiskasvanu 8£, laps ning perekond 20£.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Ordsall hall – Ordsall hall on 1177. aastal ehitatud mõisahoone, mille seinad on üles ehitatud hobuse karvadest, savist, õlgedest, mullast ning loomade väljaheitest. Praeguseks on linn kasvanud ümber mõisa ning hoone asub keset elamurajooni. Mõis on taastatud ning külalistele avatud ning sissepääsupileti eest ei pea sentigi maksma.
  DSCF2934
  Kuna asukoht on sellel tõeliselt hea ning trammipeatus on vaid pisikese jalutuskäigu kaugusel, tasub seal kindlasti ära käia ning oma silmaga seda imetleda. Olen seal isiklikult 2x käinud ning läheksin sinna iga kell hea meelega uuesti. Avatud on E-N 10-16 ning P 13-16.DSCF2954
 • Lyme park – Lyme parki näol on taas tegemist ühe hiigelsuure pargi ning selle keskel asuva vana mõisa ning iluaiaga. Pargis võib kohata ka hirvesid, kuid meie seal käigu ajal neid näha ei olnud. Pargi väravani saab ilusti bussiga ning sealt tuleb ca 2,5km jalutada mõisahooneni jõudmiseks. Mu vaieldamatult lemmik nurk selles mõisas on raamatukogu. Kui igal pool mujal on keelatud mööblile istuda ning midagi puutuda, siis raamatukogus on mööbli kasutamine täiesti lubatud. Leidsin sealt imelise akna aluse orva, kus oli mõnusalt pehme diivan ning kuhu ma oleksin hea meelega istuma jäänudki. Oleks vaid kodus selline koht, ma vist istuksin päevad läbi seal ning loeksin.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  Avamisajad ning hinnad: Avatud on Lyme park iga päev 8-20. Hooned ning iluaed aga 11-17. 
  Parki jalutama pääseb taaskord ilma sissepääsutasuta. Kui sa just autoga ei soovi tulla, sest auto eest peab väravas parkimistasu maksma. Mõisahoone ning iluaia pilet maksab täiskasvanule 9,9£, lapsele 5£ ning perepileti eest tuleb maksta 22,5£. Ainult iluaia külastuse eest peab täiskasvanu maksma 6,4£, laps 3,15£ ning perepilet maksab 15,75£. Mõisahoone külastuse eest peab täiskasvanu tasuma 7,2£, laps 3,6£ ning perepileti hinnaks on 18£.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • Whytenshawe park – Taaskord täiesti linnas sees asuv suur park, mille keskmes asub vana mõisahoone koos iluaiaga. Sissepääsutasu pargis puudub, seega on see kõigile avatud. Palju ruumi jalutada ning perega piknikut pidada ja aega veeta. Pargis on ka korralik suur mänguväljak igas vanuses lastele. Mänguväljaku kõrvale jääb ka väike farm, kus saab loomi lähedalt piiluda. Hea võimalus linnalapsele, kes muidu ei näegi siga või lehma lähedalt. Farm on avatud 11:30 – 16:00.  Pargis on võimalik ka hobustega ratsutamas käia.

  DSCF0193
  Mõisahoonesse me paraku sisse ei saanud eelmine kord, sest see oli avatud vaid mõned korrad kuus ning me käisime üsna valel ajal. Saime selle ilu vaid väljast vaadata. Paraku ei saa seda niipea enam keegi näha, sest seal toimus sel kevadel tulekahju ning mõis hävines osaliselt. Õnneks on siin tegusad inimesed ning plaan mõis taastada on neil juba olemas.

  DSCF0154

  Minu emme ja issi koos magava Matuga. Taamal taustaks mõisahoone.

 • Heaton park – Seal oleme sellel aastal juba kaks korda käinud ning mõlemal korral väga rahule jäänud. Pargi väravasse sõidab nii buss, kui ka tramm, seega väga mugav on sinna minna. Pindalalt on tegemist euroopa suurima linnapargiga, kuid nö jalutusala nii hiiglaslik ei ole. Üsna suure ala võtab enda alla suur järv, teise väga suure ala aga golfiala. Lisaks on sportimiseks mõeldud nö matkarajad. Sissepääsutasu taaskord puudub ning park on avatud hommikul kella 8sast kuni videvikuni.
  Pargis on võimalik külastada Trammimuuseumi ning sõita vanaaegse trammiga. Seda küll vaid pühapäeviti ning “Bank holiday” ajal, kuna sellega tegelevad vabatahtlikud omast vabast ajast. Trammisõidu eest peab välja käima täiskasvanud ning laps 0,5£. Seal on olemas nii “tavaline”, kahekordne kui ka hobustega veetav tramm. Tegemist on vanade taastatud muuseumieksponaatidega. Pargis sõidab ringi ka nn maarong, mille eest peab iga inimhing välja käima 1,5£.
   Lisaks trammidele-maarongidele on võimalik väiksema järve ääres ka paat laenutada (12-16) ning sellega mööda järve ringi sõuda luikede ning hanede valvsa pilgu all. 45 minutit kuni neljale inimesele maksab 8,5£.

  DSCF3700
  Kõige ägedam osa pargist on aga ilmselgelt jällegi farm (10:30 – 18), kus on hunnik küülikuid, erinevad kanad-kuked, pardikesed, notsud ja kitsed.. kõige uhkemad on muidugi 2 isast paabulindu, kes seal kordamööda kisendavad ning oma sabadega vehivad. Lisaks farmis elavatele loomadele on pargis aiaga piiratud alal lahtiselt elamas ka hobused, eeslid ning shoti mägiveised. Hobused sätivad end tihti aia äärde väljanäitusele, et inimeste tähelepanu pälvida ning pai saada.Mõisahoone on ka üsna suur ja võimas, kuid seda saab praegusel hetkel vaid väljast imetleda, sest seda renoveeritakse ning sisse ei lasta. Mõisahoone lähedusse mäe otsa jääb ka tempel, mis on Manchesteri linna kõige kõrgem punkt ning kust avaneb imeline vaade linnale. Sinna üles minemine muidugi võtab keele vestile aga see vaade on seda väärt. Paadijärve äärde jääb ka kunagise linnahalli säilnud fassaad oma suurte sammastega.
  Suure järve äärde jääb ka iluaeg ning talveaed aga sinna me ei jalutanud kummalgi korral, sest aega ei olnud. Ehk järgmine kord jõuame sinna ka, sest plaanin sinna kindlasti veel minna.

  DSCF3764

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s