Joona Linna ja Lars Kepler

Sain veidi aega tagasi juba loetud kaks Lars Kepleri esimest raamatut, ehk siis Hüpnotisöör ning Painajalik leping. Viimane aeg need ka siia kirja panna.

13. Raamat, mida nägid kellegi teise öökapil – Lars Kepler “Hüpnotisöör”
17. Raamat, millest kõik räägivad – Lars Kepler “Painajalik leping”

keplerkaas„Hüpnotisöör“ algab veresaunaga – Stockholmi äärelinnas leitakse jõhkralt tapetud mehe surnukeha ning seejärel ridamaja boksist ka tema naise ja pisitütre moonutatud laibad. Pere vanemast tütrest võib saada kurjategija järgmine ohver. Raskelt vigastatud poeg, veretöö ainus tunnistaja, viibib haigla intensiivravipalatis, kus teda hoitakse narkoosis. Ainsaks võimaluseks teadmata kadunud vanemat õde mõrtsuka eest kaitsta näib olevat saada vennalt toimunu kohta tunnistus, mis on aga tema vigastuste tõttu võimatu. Üksnes hüpnoosi seisundis võiks poiss kirjeldada nähtud roima, ilma et teda tabaks pöördumatu hingeline trauma. Niisiis võtab kriminaalkomissar Joona Linna ülekuulamisprotsessi kiirendamiseks ühendust raamatu peategelase, Rootsi parima ja kuulsaima hüpnotisööri Erik Maria Barkiga.

Bark on psühhiaater ja terapeut, kes tegeleb raskete traumade ja ahistamisjuhtumitega. Kaua aega tagasi tegi ta teaduslikku uurimistööd hüpnoosi mõjust keerukatele patsientidele, kuid midagi läks tookord viltu, mistõttu Bark andis endale lubaduse mitte iial enam kedagi hüpnotiseerida. Loomulikult veenab uurija Joona Linna Barki vastumeelselt oma lubadust murdma, misjärel rullub lahti ettearvamatu ja kohutav sündmustik ning kogu tema elu näib vähehaaval kokku varisevat. Röövitakse tema verehaigust põdev teismeline poeg Benjamin, kelle elu on ohus, kui ta ei saa nädala jooksul oma järgmist medikamendidoosi, ning esile kerkivad minevikupildid traumapatsientidega peetud grupihüpnoosiseanssidest asetuvad sootuks uude valgusse.

Sammhaaval saame aimu unenäolisest reaalsusest, milles ravimisõltuvuses ja sisemiselt lõhestunud arst Erik Maria Bark ise sumpab. Hüpnootilise lõdvestuse erinevate staadiumite kaudu satume hüpnotisööri isiklikele hingelistele madalikele, kus võib kohata ka tema endisi patsiente. Nende hulgas leidub nii kurjategijaid kui ohvreid.
Kahe jalaga kindlalt maa peal seisev politseikomissar Joona Linna aga suudab seevastu kõigis olukordades rahulikuks jääda ja kainet mõistust säilitada. Tänu tema eksimatule kõhutundele sõlmitakse kokku õiged niidiotsad.

Ma alustasin selle raamatu lugemist just selle pärast, et kõik sellest rääkisid ja Kepleri raamatuid lugesid. Kuna need Fabula äppis kõik kenasti ka olemas on, siis võtsingi nõuks vähemalt ühe Kepleri raamat läbi lugeda. Alustasin esimesest osast, milleks on Hüpnotisöör. Raamatu kaas on suht võigas ning raamatus olevad kirjeldused ei jää sellele väga alla. Lugu ise oli väga hästi kirja pandud ning mulle meeldis, kuidas mitu juhtumit üksteisega põimusid ja raamatu sisu ei olnud vaid “Leiti laip, leiti mõrvar, happy ending”. Tegevused olid kirja pandud reaalselt (välja arvatud hüpnoosi osa, mis tundus ikka suht ulme) ning tegelaskujud olid väga isikupärased.  Kuid algusest peale hakkas raamat mul venima ja venima, ning ei suutnud kuidagi kiirelt läbi lugeda, nagu teised suutsid. Raamatu lõpuks sain aru ka, mis mind asja juures nii väga häiris. Mulle ei meeldinud need pikad kirjeldused ja heietused minevikust. Üsna keeruline oli kohati järge hoida, sest natuke on olevikus ja siis jälle minevikus (kuigi ma saan aru, et see on osa teosest ning ilma selleta jääks lugu ilmselt poolikuks). Vahepeal jutt ühe vaatevinklist ning siis teise vaatevinklist. Minu jaoks kiskus see pisut liiga-liiga kirjuks ning raskesti järgitavaks. Ehk siis minu jaoks on selle raamatu suhtes väga kahetised tunded. Ühelt poolt mulle teos väga meeldis aga teiselt poolt polnud jällegi väga minu tassike teed. Lugeda soovitan ma seda võimalusel siiski, sest teisi ei tundu see väike asi häirivat ja see on lihtsalt minu kiiks.

Painajalik leping: Ilusal suveööl leitaks Stockholmi saarestikus triivivalt mahajäetud lõbusõidulaevalt noore keplerpainajaliklepingkaasnaise surnukeha. Tema kopsud on täis soolast vett, kuid selle vee jälgi pole ei tema riietel ega teistel kehaosadel.
„Ta uppus, Joona,“ lausub kohtumeditsiini professor.
„Uppus?“
Professor noogutab ja naeratab. „Ta uppus laeva pardal.“
„Äkki keegi leidis ta merest ja tõmbas laeva pardale?“
„Kui ma nii arvaksin, siis ma ei raiskaks su aega,“ sõnab professor.

Järgmisel päeval leitakse üks mees surnuna Stockholmist, riigile kuuluvast korterist. Mees ripub laes oleva lambikonksu külge kinnitatud silmuses. Kuidas see võimalik on? Toas on kõrge lagi ja seal pole ühtki mööblitükki, millele ronida. Ometi on Joona Linna veendunud, et tegu on enesetapuga.

Muidugi on Linnal õigus, kuid see ei tähenda veel, et juhtum saaks lahendatud – tegelikkuses on hoopis tegu peadpööritavalt pingeliste ja ohtlike sündmuste ahela eelmänguga. On asju, mida ei lõpeta isegi surm…

Painajalik leping sai läbi loetud palju kiiremini, kui Hüpnotisöör. Raamat oli palju põnevam ning minevikumeenutusi oli vähem ning need ei tundunud nii häirivad. Kui esimese raamatu puhul mul tekkis ärevus hinge alles üsna lõpus, siis teise puhul oli ärevus sees terve raamatu vältel. Raske oli raamatut käest panna, kui koguaeg midagi toimus. Tegelased olid palju värvikamad (ning julmemad) ning põnevus säilis päris lõpuni välja. Kui esimese raamatu põhjal on pealkiri ka kohe mõistetav, siis teise puhul saab alles lõpus aru, millest selline nimi tuleb. Seda raamatut soovitan juba kindlasti kahe käega.

Eks tulevik näitab, kas mingi hetk ka viimased kaks osa läbi loen (neli raamatut sarjas), kuid praegusel hetkel jätkan pisut teistsuguste raamatutega vahelduse mõttes. Praegu on käsil Jim Ashilevi “Kehade mets”, mille ainult kaane põhjal täiesti kindlasti välja praagiksin aga mis on minu arvates lihtsalt müstiliselt kaasahaaravalt ning mõnusalt kirja pandud.

2 thoughts on “Joona Linna ja Lars Kepler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s