Kas laps on lasteaiaks valmis?

Paar nädalat on Matul aega veel suvepuhkust nautida, ning siis on aeg juba lasteaiatee jalge alla võtta. Kui üldiselt olen ma üsna rahulik selles mõttes ja ootan huviga, kuidas Matu harjub ning kas talle lasteaias meeldib, siis on ka teatud punktid, mis mulle isiklikult pisut muret teevad.

 • Söömine – Pole eriline saladus, et Matu praktiliselt midagi ei söö ning keeldub uusi asju üldiselt proovimastki. Siiamaani ei ole selles osas aidanud isegi kambavaim, tema arvates las teised lapsed söövad kui tahavad aga tema sööma ei hakka. Vastupidiselt on asi aga mõjunud küll. Ehk kui näeb, et teine laps keeldub, siis keeldub ise ka. Kuigi eelnevalt on ta seda asja söönud hea isuga küll ja küll. Kõige enam muidugi pelgan seda, et last hakatakse sööma sundima ning karistama stiilis “Sina magustoitu ei saa”. Pärast on tulemuseks see, et laps ei söö neid väheseidki asju, mida senimaani on olnud nõus sööma. Kuigi tänapäeval vist pigem on lasteaedades suhtumine “Kui ei söö, oled näljas?”.
 • Magamine – Meil on selle magamisega nii nagu on. Ehk siis vahepeal on perioodid, kus magab nagu kukupai ilusti (uni on ca 3h pikk enamjaolt) ja on perioodid, kus ta keeldub magama jäämast. Praegu on jälle keeldumis periood aga see on sellel põhjusel, et tal on kakahäda aga potil käies ei tule peale pussutamise midagi. Ja kui ta kakatud saab lõpuks, siis on lihtsalt uni käega pühitud. See tekitab minus hirmu, et kuidas lasteaias sellise olukorraga toime tulevad? Jube nõme küll, et tal pidevalt just lõunaune ajal see kakahäda peale tuleb aga sinna ei saa ju midagi teha. Kodus jookseme aina poti vahet aga kas lasteaias viitsivad joosta? Ja selline siiberdamine ei lase ju teistel lastel ka magama jääda? Lisaks muidugi see, et Matu voodis oskab püsida aga vait olemisega on teised lood. Ta armastab hirmsat moodi igal võimalusel laulda ja tavaliselt jorisebki ennast voodis magama. Ja muidugi on ta peale lõunaund üsna pika ärkamisega (eriti kui teda üles ajada) ning tahab hirmsasti siis rahus ennast veel rullida. Kui kiirelt nad end voodist välja ajama peavad?
 • Potil käimine – Matu käib viimasel ajal väga ilusti kodus potil ja on päeval mähkmevaba. Mähkmega on uneajal ja autosõitudel ja isegi siis üleval olles küsib pissile. Samas isegi kui enne uneaega pissil ära käib, siis ikka viimasel ajal on mähe alati pissit täis peale ärkamist. Vahepeal oli juba kuiv ja oli lootust aga nüüd ei mäleta millal viimati mähe kuivaks jäi. Ja loomulikult kui muidu käib ilusti potil, siis naabrinaise juures on mitu korda jutti püksid täis ladistanud. Ma ei taha teada kui palju vahetusriideid ma talle lasteaeda kaasa pean panema, kui ta samas tempos võõras kohas oma pükse täis ladistab. Nad vist ei luba uneajaks ka mähkmeid, palju ma siis veel tudukaid kaasa pean andma?
 • Riietamine – Matu ilmselt jookseb pigem alasti ringi ja ennast ise küll riide ei pane. Ma loodan, et teda siiski aidatakse lasteaias? Üritan küll praegu suunata ja ta vahepeal pusib ka ise. Enamjaolt aga keeldub ise riietumast. Välja arvatud kergemad jalanõud (kummikud, crocsid) ja mütsid, ilma milleta ta teab, et õue ei minda.

Lisaks nendele punktidele kardan muidugi igasugu haiguseid ja seda, kuidas Matu seal vastu peab. Õnneks esialgu saan talle tema jaoks sobiva koormuse tekitada, sest kohe ma tööle ju ei asu. Ja kõige suurem hirm on see, et kuidas need lapsed seal omavahel hakkama saavad. Ma olen praegu näinud, kuidas lapsed lasteaias muutuvad ja milline olelusvõitlus neil toimub. Ja kuigi nad on üsna pisikesed, siis oskavad nad olla üsna julmad. Igasugu nügimised ja asjade käest ära kiskumised on veel kõige väiksem mure. Asjadega virutamised ja hammustamised on aga väga tavalised. Matu praegu on üsna hea laps olnud aga kardan väga, et lasteaias võib temalgi nõme komme rusikad käiku lasta või hambad sisse lüüa. Kardan, et siis mul küll närv vastu ei pea ja lasteaiatee lõppeb kiiremini, kui alguse sai. :D

Kuidas teil lapsel lasteaias läinud on? Kas on vägivaldsemaks muutunud? Kuidas lasteaed suhtunud on, kui laps ei riieta end täiesti ise? Ja söömise ja lõunaunega? Ilmselt pean lähiajal lasteaias käima ja nendega neil teemadel rääkima aga tahaks teiste kogemusi ka kuulda.

 

4 thoughts on “Kas laps on lasteaiaks valmis?

 1. Mul on ka poisil riietumisega probleeme. Ta eelistaks iga kell paljas olla, riidesse saan ta suure sõjaga ja siis pean ikka enamasti mina panema ja tihtipeale on ta mõni hetk hiljem uuesti paljas :D
  Tüdruku lasteaias käimisest mäletan seda, et ta hakkas palju valjemini rääkima. Pidin talle koguaeg ütlema, et mis sa kisendad, ma kuulen küll :D

  • Matu vahel tahab ikka riide ka panna aga siis tassib riided mulle. Paar korda on mind üllatanud ja täitsa ise püksid jalga pannud.. Paar korda sikutas endale ise püksmähkmed ka jalga :D

 2. Võin veidI rääkida, kuidas meil sõimes on. Ma küll ei tea kuhu lasteaeda Matu läheb aga vähemalt meil see asi küll nii hull pole.
  1. Söömine – Me kohe kindlasti ei sunni last sööma või ähvarda magustoidust ilma jäämist. Pigem meelitame ikka heaga kasvõi 1 ampsu maitsma. On olnud mitmeid emasid, kes kurdavad, et laps kodus üldse ei taha süüa, a la jooksen lusikaga järel tal. Siiani pole ükski laps nälga jäänud, vähemalt midagi söövad sõimes. Kui ei taha, isegi kui maitsnud on, siis ei taha. Muidugi kergekäeliselt kohe magustoitu ka ei lükka. Tihti hakkab laps lõpuks sööma, näiteks kui näeb, et teised saavad magustoitu, pärast soolase söömist. Ja siiani olen täheldanud, et isegi kui laps sügisel väga ei taha süüa siis kevadeks ta sööb üsna ilusti.
  2. Magamine. Kui laps teatab voodis, et tahan kakale, siis muidugi aitame lapse potituppa. Sellist asja pole, et pean voodis kannatama. Muidugi kui ta mitu korda käib ja ei tee miskit, siis muutub õpetaja skeptiliseks, et kas üldse tahab või see ettekääne, et voodist välja saada. Pead lihtsalt rääkima, et selline komme. Samas on päev lasteakas üpris väsitav laste jaoks ja üldiselt jäävad lõunaunne üsna kiirelt, kuigi on ka erandeid. Lauljaid on meil ka rühmas olnud, jällegi üsna kiirelt taipavad, et voodi pole koht kus laulda, sest teised lapsed tahavad magada. Mina näiteks luban lastel seni voodis istuda, rääkida, laulda vms, kuni kõik voodisse jõuavad. Kui kõik on voodis siis on üldiselt käsk, et pead padjale ja tasa õpetaja loeb unejuttu. Muidugi tuleb aegajalt meelde toletada, et pane nüüd pea padjale vms . Kui laps üldse paigal/ tasa ei püsi siis istun tema juurde, silitan pead vms.
  Üles tõusmisega on aega u pool tundi. Kella kolmest luban voodist välja tulla, kes üleval on ( vahel ka veidi varem kui lapsed üleval on)Ja poole neljast veel äratan viimaseid unimütse. Üldiselt selle sagimise peale, kui teised voodist lahkuvad, ruloode eest tõmbamine akendel, voodite koristamine jms ajal ärkavad teised ka. Aeglasemad ärkajad saavadki siis umbes pool tunnikest voodis vedeleda ja rahus omas tempos ärgata.
  3. Potil käimine – kas teil on öeldud, et mähkmeid ei tohi olla? Meil küll lubatud, on lapsi kes terve päev mähkmetega, mõnel vaid une või õue ajaks mähkmed. Aga muidugi harjutame ka mähkmevabaks lapsi. Vähemalt 2 paari vahetusriideid võiks olla küll, sest alguses neid õnnetusi ikka juhtub. Aga me paneme lapsi üsna tihti potile nagunii ja kui on teada, et mõni laps ei küsi ise või võib püksi teha, siis teda viime sagedamini. Meil nt õpetaja- abi hästi tragi, kes kasvõi iga poole h tagant lapsi potile suunab, kes mähkmevabaks harjutavad.
  4. Riietamine. Muidugi õpetajad aitavad. Ja samas õpetame neile ka iseseisvat riietumist. Kuna lapsi on palju ja kõiki korraga aidata ei saa, siis jällegi õpivad nad kiirelt, et ise saan ka.

  Uh sai nüüd pikk jutt telefoniga kirjutatud, loodan, et midagi ära ei unustanud aga alati võid küsida, kui midagi veel teada tahad.

  • Matu läheb meil siia kohalikku lasteaeda ja sõime ealine ta enam pole, läheb otse esimesse rühma.
   Söömisega on see, et kui ma üritan teda meelitada sööma või ampsu võtma, siis ta ajab ennast lihtsalt oksele. Vahel on nõus võtma ühe ampsu aga sülitab selle teistpidi kohe välja tagasi. Ja kuna ma olen lugusid kuulnud, kuidas lapsi karistatakse magustoidust ilma jäämisega, siis paratamatult tekib hirm.
   Ja selle potil käimisega ongi see, et ta tunneb, et on kakahäda ja iga kord pussutab korralikult, lihtsalt ei saa kohe kakatud. Ja nii ta siis voorib seda voodi ja poti vahet, kuniks lõpuks saab tehtud. Aga vahel võtab see aega juba oma tunni ja lõpuks on uni käega pühitud ja tee mis tahad, magama ei jää enam.
   Ja minu teada siin jah lasteaia rühmas pole mähkmed lubatud. Segarühmas ja sõimes küll aga mitte esimeses rühmas enam. Ma muidugi pean minema küsima, et kuidas neil olukord on. Ma annan küll endast parima siin kodus aga kardan, et selle kahe nädala päris mähkmevabaks ta veel küll ei saa.
   Igatahes aitäh selle pika ja asjaliku kommentaari eest! Muidugi annab see endale kindlust juurde, et nii hull asi ikka ei ole. Eks pean veel lasteaias kohal käima rääkimas ka. Jäime sellest peamisest koosolekust ilma, sest olime sel ajal veel inglismaal Matuga. :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s