9 soovitust fotograafi juurde minekuks

 1. Esimene ja kõige olulisem punkt on see, et ära vali fotograafi ainult hinna järgi. Igal fotograafil on oma käekiri, tuleb valida endale kõige meelepärasem. Lisaks pildistamisele on ka töötlused fotograafidel niivõrd erinevad. Ehk siis mõtle välja milliseid pilte sa soovid, kus sa neid soovid (stuudio või loodus) ning viimasena vaata alles hinda. Mulle meeldivad näiteks kõige enam värvilised pildid looduses, tunduvad kõige loomulikumad minu silmis. Ja palju kiidetud Stina Kase käekiri ei ole mulle üldse meelt mööda, kuigi paljud teda jumaldavad. Kui ise pole fotograafi käekirjaga tutvunud ja pole piltidega hiljem rahul, saad vaid iseennast süüdistada.
 2. Kui su nägu on rasune ja läigib vastu, nagu rasvane praepann, siis võta kaasa matistav kerge puuder. Sul ei pea olema peal paks krohvikiht (Kui sa just ei tahagi väga tugeva meigiga pilte saada) aga läikiva ja rasuse naha võiks siiski ära peita. Eriti oluline on see siis, kui sul on sügavad miinimakortsud, sest kortsud + rasune läikiv nahk on palju raskem töötlusega loomulikuks saada. Punne on palju lihtsam ära töödelda, kui läiget.
 3. Ära eelda, et fotograaf teeb virtuaalselt ilukirurgiat. Kui sul on vöökohal sangad, siis ära pane selga üliliibuvat riietust. Kui sulle ei meeldi su käsivarred, ära pane selga ilma varrukateta kleiti. Seega mõtle juba varakult läbi, mida sa tahad varjata ning mida näidata. Fotograafid töötlevad küll pildid üle aga keegi ei tee sinust ajakirjatüüpi modelli, kes 2 numbrit väiksemaks muudetakse ja kellele Carmen Kassi nägu ette kleebitakse. Samamoodi tuleb arvestada sellega, et fotograaf ei ole kohustatud parandama selliseid eripärasid, mis on normaalsed aga millega te ise rahul ei ole. Näiteks ninakühm, silmaümbruse kortsud naermisel või siis näiteks hammaste kuju. Kui midagi sellist on, siis ütle seda fotograafile kohe sessiooni alguses, fotograaf teab siis võtta nurki kus sind häirivad asjad vähem välja paistavad.
 4. Kui sul on peas püsti palju pisikesi karvakesi, võta palun pildistamisele kaasa juukselakk või tops juuksevaha. Enne pildistama hakkamist saab nendega allumatud pisikesed karvakesed paigale sundida. See säästab korralikult fotograafi aega töötlemisel ning lühendab ka kätte saamise aega. Mida vähem töötlemist, seda kiiremini saab fotograaf pildid ju sulle edastada. Ka laste juukseid võiks enne pildistamist laki või vahaga üle käia, sest paigal püsivad juuksed muudavad tulemuse palju ilusamaks.
 5. Riietumisel arvesta eelkõige sellega, et tunneksid ennast mugavalt. Kui tunned ennast riietes ebamugavalt, kipub see ka piltidel paraku kajastuma. Uuri enne stuudiosse minekut, millised taustad on valikus, sellest lähtuvalt vali ka riietuse värvid. Mustal taustal must riietus ja valgel taustal valge riietus ei ole silmapaistvuse suhtes just kõige paremad valikud. Kui lähete pildistamisele mitmekesi, üritage riided omavahel sobitada, et tekiks terviklik pilt. Mitte et naine on ballikleidis ja mees suvalistes dressides.
 6. Kui sul on endal fotoideid, räägi nendest fotograafiga juba aegsasti läbi. Saada näidispilte ja arutage, milliseid esemeid oleks vaja foto jaoks kaasa võtta ning millised on stuudios juba olemas.
 7. Lastega pildistama tulles vaadake üle, kas ninad on puhtad ja ila ei ripuks põlvini. Niisamuti kui jalad on näiteks siniseks ja katki kukutud ja te ei soovi piltidel neid näha, siis eelistage pigem pikki pükse. Ühelt poolt tunduvad need ehk elementaarsed asjad, kuid paraku paljud ei suuda sellistele asjadele mõelda. Kui saate pildid kätte ja leiate, et need asjad on jäänud töötlemata, siis ei tohiks saada fotograafi peale pahaseks. Paljude fotograafide hinna sisse ei kuulu taoline “ilukirurgia” ning mitmed fotograafid ei pruugi seda ka lisaraha eest teha.
 8. Mitme lapsega pildistama tulles oleks kasulik endaga kaasa võtta sõbranna või ema, kes oleks vajalikel hetkedel veidi abiks ja aitab  ehk laste tähelepanu püüda ning saaks boonusena endast paar pilti mäletuseks.
 9. Ole koostööaldis! Ära tee fotograafi ideid maha vaid mine nendega kaasa. Tema teeb seda tööd pidevalt ja oskab ette näha, kuidas ja mida teha võiks, et lõpptulemus oleks hea.

Kokkuvõttes võib ju tunduda, et mis see pildistamine siis niiväga on ja miks küll kohe pilte kätte ei saa, kuid ei mõelda läbi mida see järeltöötlus endast kujutab. Mida rohkem peab töötlusega eemaldama asju, mida oleks saanud enne pildistamist või pildistamise ajal ära hoida, seda kauem võtab töötlemine aega. Pildistamine võib ju aega võtta tunni aga töötlus kujuneb tavaliselt mitu korda pikemaks. Kui kibelete oma pilte rutem kätte saada, siis mõelge sellele, et rahulikumalt tehtud töö on korralikum kui kiirustades. Kui tahate pilte kätte saada mingiks kindlaks sündmuseks, siis palun arvestage sellega juba fotograafi juurde aega kinni pannes. Ehk kui tahate oma perepildi näiteks vanaemale sünnipäevaks kinkida, jätke lisaaega töötlemiseks ning ka fotode trükkimiseks hiljem.

6 thoughts on “9 soovitust fotograafi juurde minekuks

 1. Minule ei meeldi üldse piltidel iluvigu parandasa, sest minu meelest on kõik võõrad inimesed ilusad. Igasugu kortsud ja täpid teevadki temast just tema. Aga jah, seda tuleb teha.

 2. Väga väga informatiivne ja tore kokkuvõte, ma hea meelega jagakasin seda kohe ise edasi ka oma fotoblogis. Minuarust võtsid nii kenasti kõik kokku, eriti meeldis see riietuse osa :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s