“Kus on odavam lapsi kasvatada, eestis või inglismaal?”

Ma ei hakka otseselt ise siin võrdluseid välja tooma, vaid mind ajendas kirjutama täna see artikkel: http://naistekas.delfi.ee/kodu/lapsed/abdul-turay-pohjalik-vordlus-kus-on-odavam-lapsi-kasvatada-eestis-voi-suurbritannias?id=76998200

Ma ei teadnud, kas nutta või naerda seda artiklit lugedes, sest see on niivõrd kallutatud ja vale. Sama hea oleks võrrelda kõigi lisadega luksus lexust ilma lisadeta tavalise skodaga, sest auto on ju auto.

Tegelikult tuleks alustada rääkimist juba sellest, et ka elamiskulud on inglismaal märksa suuremad, kui need on eestis. Üürisummad on üsna suured, maksud samamoodi. Ehk siis sissetulekud võivad ju suuremad olla aga ega selle pärast raha ju rohkem kätte ei jää inimestel.

Artiklis on välja toodud, et sealt saab kärud kätte poest juba alates 90nest naelast ning väidetavalt on icandy käru juba ropult kallis, makstes lausa 699 naela, ning vaid eputrillad ostavad nii kalleid kärusid. Aga vot eestis on odavaimad kärud ka ikka mitusada eurot ja kõige populaarsem emmaljunga on lausa 900-1000 euro ringis.

Esiteks kuidas sa saad võrrelda JALUTUSKÄRU ja vankrikomplekti omavahel? Teiseks kui tood välja artiklis eestlaste peamise eelistatud margi, miks ei too siis inglaste lemmikuid välja? Tegelikkuses on seal tänavatel väga palju näha ka bugaboo kärusid ning vankreid, mille hinnad küündivad kohati ikka korralikult icandy hinnast üle. Bugaboo donkey komplektid on lausa 1500 euro kanti. Ka minu üks lemmikuid cosatto wonderi komplekt maksab 1500 naela. Minu arvates ongi peamiselt tänavatel mamas and papas, stokke, baby jogger, icandy ja bugaboo, ükski neist ei maksa poes 90 naela. Teiseks on paljudel kuulsatel kärudel iga lisa (ka vihmakile ja turvakaar) eraldi müügis, ehk sa saad selle välja toodud hinna eest vaid käru enda. Eestis saab poest ca 300 euro eest juba 2in1 vanker-käru komplekti ning seda koos beebitarvete koti, turvakaare ning vihmakilega.

Näiteks Mamas and papas poe vankrivalik on siin: https://www.mamasandpapas.com/en-gb/c/pushchairs-prams/?sort=price-asc&q=%3Aprice-desc&show=Page#

Samamoodi väideti artiklis, et inglismaal on väga korralik järelturg. Mina ütleks pigem vastupidi, et eestis on palju parem ja laialdasem järelturg ning inglismaal pigem loobitakse palju asju niisama ära või viiakse kirikusse abivajajatele.

Järgmiseks tulid jutuks riided ja tüüp võrdles inglismaal asuvat Primarki eesti POP poe hindadega. Minu jaoks on see sama hea, kui võrrelda hindu sepa turul ja armani poes. Primark on hea ja odav pood küll aga vastupidavus ning kvaliteet ei ole võrreldav Polarn O Pyret poega. Kui sa tahad võrrelda eesti hindu inglise hindadega, siis tuleks võrdluseks võtta rohkem võrreldavad poed. Näiteks ASDA riiete hindu prismas või rimis asuvate riiete hindadega. Seda enam, et POP pood on ka inglismaal olemas, võikski siis eesti ja inglise hindu ühe poe lõikes võrrelda.

Ka “emapalga” osas ei suuda Abdul õigust rääkida, sest tegelikkuses on inglismaal süsteem, kus makstakse nö emapalka kokku 39 nädalat. Esimesed 6 nädalat saad 90% oma palgast. Ning järgnevad 33 nädalat 139.58 naela või 90% oma nädala palgast, olenevalt kumb summa väiksem on. Peale seda on võimalik lapsega kodus olla veel 13 nädalat, kuid need on tasustamata ning enamus seetõttu lähevad 39 nädala vanuse beebi kõrvalt juba tööle.

Ka lastehoiu ja lasteaia osas valitseb artiklis tõeline segadus. Reaalsus on jällegi midagi muud. Eestis saab lapse panna lasteaeda alates 1,5 aasta vanusest, inglismaal võetakse hoidu vastu juba praktiliselt sünnist saadik. Paraku on lastehoid üsna kallis lõbu ning hinnad keskmiselt 115 (osalise ajaga) kuni 212 naela (täis ajaga) nädal. Osalise ajaga tähendab vaid teatud tunde päevas ning ka täis ajaga lastehoid ei ole sama, mis meil siin lasteaed, kus laps saab pika päeva kohal sitsida. Eestis on sellega võrreldes lasteaiatasud ikka väga minimaalsed.  3-4 aastastele on inglismaal ette nähtud aastas 570 tundi tasuta haridust. Neid tunde saab kasutada lasteaias, mängugruppides, eelkoolides, registreeritud lastehoidjate juures või lastekeskustes. Kooliteed alustatakse ametlikult juba 5 aastaselt. Sealjuures tuleb arvestada sellega, et laps lõpetab koolipäeva keset päeva, mitte alles õhtul teile sobival ajal. Vanemad kes peavad õhtuni tööl käima on sunnitud lisaks veel lapsehoidja võtma, kui ei ole kellelgi lähedastest võimalik ise last koju tuua ning hoida.

Ma jään jätkuvalt selle arvamuse juurde, et kuigi sealt saab poest odavamalt riideid, mänguasju ja mähkmeid, siis eestis on sellegipoolest lapsi kasvatada palju turvalisem ning parem. Rohkem lastega arvestamist, rohkem mänguväljakuid ja mängimis võimalusi lastele. Mängutoad ja paljudest söögikohtades mängunurgad ja palju muud.

Olen sel teemal ka varasemalt korra kirjutanud: http://loomaaedonkirju.ee/2016/06/17/uk-versus-eesti-ehk-kus-on-lastel-parem-kasvada

Aga Delfi võiks õppida enne lugema, kui iga ettejuhtuva suvalist pläusti üles laskma hakkab. Faktid on netis kõik kirjas ja räägivad hoopis midagi muud, kui härra Abdul meile siin välja üritas tuua. :)

2 thoughts on ““Kus on odavam lapsi kasvatada, eestis või inglismaal?”

  1. Kommenteerin Kanada kohta vaid niipalju, et kahe lapse lasteaeda paneku puhul pole mõtet keskmise palgaga tööl käia, sest praktiliselt miskit järgi ei jää. Lapsed on siinmaal hull luksus.

    • Päris kohutav tegelikult.. Ja siis me viriseme eestis, kui lasteaia kohatasu tõuseb.. tegelikkuses vist enamus kohtades jääb see siiski alla saja euro ning söögiraha otsa. Meil nüüd tõusis hind ja maksame 40€ kuu + 1,5€ päev söögiraha.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s