Ulakad tüdrukud ja jaburad vanamehed

Vahepeal sain loetud veel kaks raamatut, mis on järjekorras juba 4. ja 5. sellel aastal.

Esimesena sain loetud siis Mart Sanderi “Litsid 2”, mida ma pidin tükk aega ootama pidin, kuna oli välja laenutatud. Õnneks lisati mind kohe järjekorda ja kui tagasi toodi potsatas mulle e-mailile teade, et tulge järele.

9789949813254 Mart Sander “Litsid II”Romaan „Litsid” on pilguheit Eestimaa saatuse pöördelistele aastatele 1939 – 1944, jutustatud väikese Tallinna bordelli ja sealt läbi kulgevate inimeste pilgu läbi.

Selles suletud mikrokosmoses kajastuvad murrangulised sündmused sageli vaid kui reaalse tegelikkuse kauge kaja, murdes aga üksiti valusalt sisse illusoorsesse maailma. Sinna maailma on pagenud mitmed noored naised, kellel kõigil on erinevad põhjused tavaelust ja oma identiteedist loobumiseks. Kuid sõdima peavad nemadki.

Romaanitsükli teine osa keskendub aastale 1941, mil paljastub nõukogude võimu tõeline nägu. Alapealkiri „Naiste sõda” võtab reaalsed mõõtmed, kui väike eliitbordell saab tunda võõrvõimu terrori kogu raskust. Taas ristuvad „proua Kuke kanala” daamide elud mitme ajaloolise suurkuju eksiteedega.

Jätkuvalt pean tõdema, et Mart Sander ON hea kirjanik. Raamatut ei tasu hinnata kaane ja kirjaniku järgi. Ajalootund ulakate tüdrukute silmade läbi. Minu jaoks muudabki eriti heaks just see, et see tõepoolest räägib meie ajaloost ja tõeliste faktidena. Samas on raamat nii hästi kirja pandud, et lausa kutsub kaasa elama nende noorte naiste elule ning kohati tekkis endalegi silme ette see õud ja hirm, mida nemad läbi elama pidid. Raamat lõppes muidugi nii, et mul oli tahtmine kohe Marti otsima minna ja teda raputada, et ta räägiks mis edasi saab. Ehk siis Mart, kui sa peaksid seda siin lugema sattuma, siis palun kiirusta järgmise osaga.

Ja lisaks raamatu kolmandale osale ootan ma väga ka seriaali valmimist. Kujutan juba elavalt ette, KUI hästi Merle Palmiste sinna rolli sobitub.

Teine loetud raamat on aga hoopis teist masti.

Jonas Jonasson “Saja aastane, kes hüppas aknast saja-aastane-kes-huppas-aknast-valja-ja-kadusvälja ja kadus”: Pärast pikka ja erakordselt sündmusterikast elu jõuab Allan Karlsson vanadekodusse ja ühel päeval on paratamatult käes kolme numbriga tähistatav sünnipäev. Kohal on valla volikogu esimees ja kohaliku ajalehe esindaja. Allanile on aga ees terendav nii vastumeelne, et ta ronib toaaknast välja ja põgeneb oma sünnipäevapeolt.
Kiiruga haarab ta bussijaamast kaasa kohvri, mida tal paluti hetkeks valvata, ning peagi on tal kannul nii kurikaeltest kohvriomanikud kui ka politsei. Romaan jutustab Allani kuu aega kestnud tagaajamisest läbi Rootsi. Kuid see on ka reis läbi 20. sajandi ajaloo ja piiritult muretu Allani eluloo. Kuidas sattus Allan tulevase president Trumaniga õhtust sööma? Ja sõitis Churchilliga lennukis ning esimees Mao noore naisega jõelaeval? Ehkki Allanil puudub igasugune huvi poliitika ja religiooni vastu, kujunevad asjaolud siiski sellisteks, et ta mõjutab ainuüksi oma olemasoluga enamikku 20. sajandi olulisemaid sündmusi.
Jonas Jonasson (sünd 1961) on ajakirjanik, kelle esikromaan „Saja-aastane …“ oli 2010. aasta enimmüüdud raamat Rootsis. Raamatut tõlgitakse juba 25 keelde.

See raamat oli varem ka oma pealkirjaga mulle silma jäänud aga kui mul seda lugeda soovitati, haarasin selle raamatukogust endaga kaasa. Ja ma pean ausalt ütlema, et see oli üks jaburamaid raamatuid, mida ma kunagi lugenud olen. Ma üldse ei vaidle vastu, et mõne jaoks see võib tõepoolest ollagi väga mõnus ja humoorikas lugemine aga paraku see lihtsalt ei osutunud minu teetassikeseks. Ma ei kahetse selle lugemist aga uuesti ma seda kätte ei haaraks ja oma raamaturiiulisse ei asetaks.

2 thoughts on “Ulakad tüdrukud ja jaburad vanamehed

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s