Laste sünnipäevad

Meil tuli mõni päev tagasi naistega teemaks see, et mis vanuses  ja kus laste sünnipäeva pidada ning millal võiks laps üksinda sünnipäevale jääda. Muidugi oli arvamusi seinast seina, seega tekkiski idee sel teemal veidi kirjutada.

Tänapäeval on väga populaarne sünnipäevade tähistamine mängutubades. Seda tavaliselt juba esimesest eluaastast saadik. Meie oleme senimaani sünnipäevad kodus pidanud, kuigi eks ta paras majandamine ja sättimine ole. Meil enamus külalised nagunii olnud siit samast naabrid, seega ei ole näinud mõtet kusagile linna sõita ning paluda ka kõigil teistel linna tulla. Sellel aastal ilmselt peaksime ikkagi mängutoa välja valima, sest nüüd on ju lasteaias ka sõbrad tekkimas ja kui ta soovib lisaks naabritele veel lasteaiast ka sõpru kutsuda, siis me lihtsalt ei mahu enam siia ära.

Mängutoa plussiks on kindlasti see, et seal on rohkem ruumi, sa ei pea enne ja pärast suurt koristust tegema ning kui kell kukub, siis ongi pidu läbi. Suurimaks miinuspooleks muidugi on hind, sest ega need mängutoad just eriti odav lõbu ei ole. Kui veel lapse kingitus ja söögid-joogid ka otsa liita, siis on üsna kena mitmesaja eurone väljaminek lõppkokkuvõttes.

Kui rääkida laste vanusest, siis minu arvates on loogiline, et vähemalt kooli minekuni olen mina temaga sünnipäevadel kaasas. Arusaadav ju, et keegi teine ei peaks minu marakrati eest vastutama. Peo korraldajatel on niigi palju tegemist oma lapse + laua katmisega, ilmselgelt ei jõua ta kõigil külalistel ka veel lisaks silma peal hoida. Ja mängutubades üldiselt on neid võimalusi lapsel haiget saada palju. Samamoodi ka ise pidu korraldades eeldan seda, et lapsevanem on lapsega kaasas. Teistega arutades aga tuli välja, et mõne arvates peaks laps jääma kohe peokorraldajate hoolde või ei lähe üldse, sest mida sel emal ikka seal peol teha on.

See panigi mind mõtlema, et millal siis on nö õige aeg laps üksinda sünnipäevale jätta? Vahet ei ole siis, kas kellegi juurde koju või mängutuppa, omad ohud on ju igal pool. Millal peaks peo korraldaja vastutuse kõigi peokülaliste eest võtma? Mul on karvane tunne, et peaks edaspidi vist peokutse juurde lisama ka lause “Lapsega peab kaasas olema üks vastutav isik”, sest mina küll ei soovi võõra lapse eest vastutust enda kaela võtta. Lapsed on nii erinevad ja mõned on kohe erilised marakratid, kes seda vihavaenu pärast suudab välja kannatada, kui midagi peaks juhtuma.

Mida teie arvate, millal on õige aeg laps üksinda sünnipäevale viia? Millal teie olete oma lapse esimest korda üksinda sünnipäevale jätnud? Kas ma olen liiga kanaema või mõtleb keegi veel nii, nagu mina? 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1 aastane marakratt :)

 

 

4 thoughts on “Laste sünnipäevad

  1. Mina alla viieste puhul eeldaksin kindlasti, et lapsevanem on kohal. Viiene on aga juba nii asjalik, et lapsevanem ise tõenäoliselt tunneb, kas ta laps on valmis üksi jääma. Samas, mul alles oli kogemus õepoja sünnipäeval kus oligi kolm rahmeldist ja need siis terve kolm tundi kaklesid ja minu viiene jooksis eest ära, sest tema jaoks oli hirmus. Üldiselt ikkagi on sellised koolieelikud juba mõistlikud, vanemate telefoninumbrid olemas ja suure tõenäosusega on ka teisi vanemaid peol kes aitavad pisut silma peal hoida.

    • Eks kindlasti tuleb last ennast arvesse võtta. Aga mu tänane kogemus Babybackis näitas näiteks, et need 5a on ka ikka üsna ohmud veel kohati. :D Eks eelkõige tulebki lapsest endast lähtuda ja vaadata, millal ta selleks valmis on. Samamoodi nagu üks 5a võib väga vabalt olla valmis üksi näiteks kodus olema, kui teine 7-8a laps ei suuda veel tundi aegagi üksi hakkama saada. :D

  2. Minu tütar jäi üksinda sünnipäevale esimest korda alles 7a. Kui ta kuuesena käis ühe lasteaiakaaslase sünnipäeval mis oli batuudikeskuses (eriti ohtlik koht ju ses mõttes) siis oli vist ainult paaril lasteaiakaaslasel ema kaasas, kõik teised jäeti üksinda. Lapsed möllasid batuutidel täiesti omapead ja mina olin nagu mingi imelik kes üritas siis kogu aeg jälgida kus mu laps on :D

    • Minu arvates on igas mängutoas omad ohud ja võimalused end vigastada. Samamoodi kodudes võib mida iganes juhtuda. Seega ma mõtlen ise, et ma ei tahaks küll kellegi teise lapse eest vastutada või ise telefonikõnet saada, et tulge viige oma laps nüüd emosse või minge lapsele haiglasse järele.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s