Millal on õige aeg laps üksi õue lubada?

Täna tegi mind kurvaks teade selle kohta, et üks väike nelja aastane poiss on järvamaal hommikust peale kadunud olnud. Isegi Kaido oli sellest niivõrd löödud, et pani riided selga ja võttis suuna Türi valda, et seda väikest noormeest otsima minna. Eks väga palju mõjutab enda emotsioone see, et endal samas vanuses laps kodus kasvamas. Õnneks leiti poiss elusana ja tervena üles, seega saan öösel vähemalt rahulikult magada.

See panigi mind mõtlema, et millal on siis õige aeg lapsi üksi ilma järelvalveta õue mängima lubada? Kas nelja aastane on ikka “piisavalt suur”, et üksinda ringi kolama minna? Maapiirkondades on üsna tavaline see, et lapsed üsna varakult juba üksi õues ringi kondavad. Nii ka meie külas on lapsed kohati juba 1-2 aastaselt suuremate õdede-vendadega üksi õues kolanud, isegi kui õed-vennad ei ole neist just oluliselt vanemad. 3-4 aastased on üldiselt enamuses kõik üksi küla peal laiali ja vanemad siis vajadusel käivad mööda küla taga otsimas. Vaid mõni üksik lapsevanem peale minu käib lapsega koos väljas.

Mulle on öeldud otse, et lapsel peabki olema vabadust, muidu ei kasva iseseisev inimene ja ei saa elus hakkama. Kas tõesti see mõjutab täiskasvanuna hakkama saamist, et kas nelja aastane saab üksi ringi kolada? Kas linnas kasvavad lapsed on tulevikus kõik nannipunnid, kes eluga toime ei tule? Ju siis minu poisist saab ka tulevikus nannipunn, sest ma tõelise kanaemana ei kavatse niipea lasta lapsel üksi ringi kolada, vaid tunnen kohustust tal silm peal hoida. Jah ta võib olla üksi meie koduhoovis ja siin kõrval naabrite hoovis, kui ma olen sellest teadlik. Aga üksi kaugemale mänguväljakule või võssa ragistama ei luba ma tal minna. Näen ju, et ta on veel paras totu ja ei suuda ohte ette näha, minu ülesanne lapsevanemana on tagada tema ohutus. Ka töö juures kaasas olles võib ta hoovis rattaga sõita aga seal samamoodi on meil kokkulepe, et sõidab vaid mööda teatud rada ja siiamaani on ta meie kokkuleppest ilusti kinni pidanud, aknast on mul täpne ülevaade mida ta seal korda saadab.

Aga kuna siin kandis on rästikuid, siis ma tõesti ei luba lapsel ise võssa ragistama ronida. Kuna teda on mänguväljakult selg ees alla lükatud, siis ma tõesti ei luba tal üksi mänguväljakule minna. Kuna siin osad autojuhid on ajudeta kanad ning nad kihutavad majade vahel, siis lapsed ei suuda seda ju ette näha ja võivad kurvi tagant lihtsalt ette joosta või sõita. Kui olen temaga koos, saan nii mõnegi olukorra ära hoida või siis vähemalt olen olemas kohe, kui laps mind vajab. Kui ma olen kodus, siis saan vajalikku abi pakkuda alles siis, kui laps sellest rääkima tuleks või keegi teine mind appi kutsuma tuleks. Jumal tänatud, et eestimaal vähemalt laste rööve nii palju ei ole, selle võrragi turvalisem paik. Ma leian, et nelja aastane laps peaks veel olema pideva järelvalve all ja mina ei julge võtta riski, et lapsega midagi juhtuks. Isegi kui on kokkulepped, siis olen näinud isegi, et neid kiputakse ikka unustama ja rikkuma. Ja ma ei taha teada seda tunnet, kui laps peaks kusagile sedasi tundideks kaduma, ma läheksin vist täiesti hulluks kätte ära.

Mäletan, et ise umbes selles vanuses läksin ka mitu korda üksi kolama. Ühe korra läksin metsa emmele lilli korjama (elasime kohe metsa ääres) ja teisel korral ca 1km kaugusele poodi ja vanaemale külla. Ja ma ei mõelnud kordagi sellele, et emme võiks muretsema hakata või et võiksin ära eksida. Mul oli siht silme ees ja läksin. Vaesed vanemad, ilmselt olid nad ka murest murtud. Ma olin juba siis ehmunud, kui eelmine aasta Matu naabripoisiga koos väikesele ringile rattaga läks. Too kord istus karistuseks terve õhtu üksi kodus ja ei tohtinud sõpradega koos mängida. Praegu pole rohkem keelust üle astunud ja kui minna tahab, küsib alati luba.

Millal teie arvates on õige aeg lapsel üksi õues mängimas ja kolamas käia? Mõtlen just mitte koduaeda vaid kodust eemale minekut. Kas nelja aastane on selleks piisavalt küps? Olen ma tõesti hull kanaema või on minusuguseid emasid veel, kes üritavad ohte ette näha ja mitte nii vabalt kõike võtta? 

 

4 thoughts on “Millal on õige aeg laps üksi õue lubada?

 1. Ise seiklesin lapsena juba väga väikesest peale väga vabalt. Aga ohtlikke olukordi, millest vanemad kusjuures kunagi ei kuulnudki, oli ka palju. Tõesti ei olnud veel vabadusega proportsionaalselt mõistust ohtude tajumiseks. Enda lastele seda ei taha.

  Alles hiljuti kuulsin kusagilt saatest intervjuud, kus kiirabitöötaja ütles mingi hirmus suure protsendi, kui palju õnnetusi juhtub lastega nii, et vanem on tegelikult läheduses, aga ei hoia lapsel silma peal. Ja et sellise asja kohta ei ole õige öelda õnnetus, sest see on tegelikult vanemlik lohakus.

  Olen sinuga suht ühes paadis ses osas, et pigem tasa ja targu selle iseseisvusega. Neljase puhul ei pea veel kindlasti üksi mööda ilma kondamist mõeldavaks. Ma ju näen selgelt, et ta ei ole veel liikluses piisavalt fookuses, nii et teda kusagile omapäi lubada oleks põhimõtteliselt surmaotsusele alla kirjutamine. Kui hästi must-valgelt öelda. Kasvab, saab targemaks ja arukamaks, küll siis seikleb :)

  • Ma arvan sama, et neil on terve elu aega veel ise ringi kolada. Praegu olen mina tema eest vastutav, seega minu ülesanne on tema ohutus tagada. :)

 2. Mäletan kuidas kord mul pidid mänguväljakul imestusest silmad peast välja kukkuma, kui üks kahe-kolmene oli koos venna ja naabripoistega mänguväljakul. Hetkel on see tüdruk küll iseseisvam, kui minu oma.
  Aga millal omad ise aiast välja lubasin? Näe, enam ei mäletagi. Aasta tagasi? Kaks tagasi? Praegu mõlemad koolilapsed nutavad ja käivad :D

  • Koolilapsed on iseasi juba, selleks ajaks võiks jah ise hakkama saada. Mõtlesin ka, et vot seal suvi enne kooli võiks harjutada seda üksi olemist ja tegemist aga sinna on veel 2a aega, praegu ei lähe ta veel kusagile üksinda.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s